Ako sa žije v Muránskej Hute? Ťažšie, ale krásne, hovorí starosta M. Szentandrassi

MURÁNSKA HUTA – Život v obci Muránska Huta a jej časti Predná Hora je možno ťažší ako inde, no napriek tomu krásny. Počas našej letnej návštevy dediny nám to povedal jej starosta Marian Szentandrassi.

V rozhovore poznamenal, že nikdy by nešiel bývať nikam inam. „Bývam tu od narodenia, na Prednej Hore. Nikdy by som odtiaľto neodišiel. Žije sa tu ťažšie, ale krásne,“ podotkol starosta. Ako sám hovorí, Muránska Huta sa však počas posledných desaťročí zmenila, obyvateľstvo postupne starne a pribúda chalupárov.

Mladí sa snažia utekať do miest za prácou. Keď potom dom zostane prázdny, tam buď sami mladí sa stanú chalupármi, alebo ho na tento účel predajú niekomu inému. Povedal by som, že je to už pol na pol, možno sa dokonca hranica už preklápa k domom, ktoré sú chalupami. To však má za následok aj úbytok podielových daní,“ podotkol Szentandrassi s tým, že trvalý pobyt má v dedine už len 178 ľudí.

V smere zľava starosta M. Huty M. Szentandrassi, predseda BBSK J. Lunter a riaditeľ OOCR Gemer J. Hric

Nádejný turizmus a dlhá oprava cesty

Na čom sa v Muránskej Hute a Prednej Hore dá stavať, je turizmus. Samospráva nečaká so založenými rukami, ale aktívne sa snaží pripravovať podmienky na jeho rozvoj. Aktuálne je to hlavne príprava rekonštrukcie „brány do dediny“, teda budovy historickej klinciarne. Tá v nedávnej minulosti slúžila ako pohostinstvo a obchod. Po obnove by v nej mala vzniknúť turistická útulňa, sociálne zariadenia či revitalizovaná záhrada s posedením.

Momentálne sú na Muránskej Hute malé možnosti ubytovania, aj preto sme sa pustili do tohto projektu. Trochu to vynahradzuje Predná Hora, napríklad wellness na muránskej strane či nové štyri chatky,“ dodal starosta.

Jednou veľmi ľahko dostupnou turistickou zaujímavosťou Muránskej Huty je Hutniansky vodopád. Situovaný je hneď pri hlavnej ceste II/531, priamo pri autobusovej zastávke. Samotná cesta, respektívne jej časť smerom na Muráň, však bola v poslednom období veľkým problémom. Koncom júna 2020 ju totiž výrazne poškodili prívalové zrážky a následne bola pre opravu opakovane uzavretá. To horskú obec do veľkej miery prakticky odrezalo od zvyšku Revúckeho okresu.

Tá cesta ublížila všetkým. Ubrala veľmi veľa času aj energie. Chápali to hlavne ľudia, ktorí tadiaľ potrebovali denno denne dochádzať. Ja, keď som chcel ísť na nejaké stretnutie povedzme na deviatu, som musel veľmi rozmýšľať, kedy vyraziť, aby som to cez obchádzku stihol,“ vysvetlil Szentandrassi. Našťastie, cesta je už prejazdná v oboch smeroch a do konca roka má byť definitívne hotová.

Coburg aj Šimečka

O kráse Muránskej Huty a jej okolia svedčí i skutočnosť, že si ju zamiloval i bulharský kráľ Ferdinand Coburg, ktorý si na Prednej Hore dal zmontovať drevený lovecký zámoček a začal budovať i skutočný reprezentatívny poľovnícky zámok. Ten však dokončil až štát a dnes v ňom sídli Odborný liečebný ústav psychiatrický (OLÚP).

Zo súčasných osobností si Muránsku Hutu obľúbil novinár a spisovateľ Martin Milan Šimečka, niekdajší šéfredaktor denníka SME, vydavateľstva Archa, týždenníka Domino fórum či českého Respektu. Ten každý rok strávi niekoľko letných mesiacov v maringotke nad dedinou a dokonca tam aj napísal knihu Telesná výchova. Viac o tom sa dočítate na stránke Denníka N.

Pridaj komentár