K. PODHRADIE: Pre nárast ochorení COVID-19 v obci platí mimoriadna situácia

KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE – Z dôvodu zhoršenia epidemiologického stavu v Krásnohorskom Podhradí platí od piatka 12. novembra 2021 od 16:00 v obci mimoriadna situácia. Samospráva o tom informuje na svojej oficiálnej internetovej stránke krasnohorskepodhradie.sk.

Na základe rozhodnutia krízového štábu obce Krásnohorské Podhradie v zmysle zákona č. 42/1994 Z. z o civilnej ochrane obyvateľstva v znení neskorších predpisov vyhlasujem mimoriadnu situáciu na území celej obce Krásnohorské Podhradie,“ píše vo vyhlásení starosta dediny Peter Bollo.

Ako v dokumente ďalej uvádza, vyhlásenie mimoriadnej situácie je z dôvodu zhoršenia epidemiologickej situácie na území obce v súvislosti so zvýšeným epidemickým výskytom potvrdených prípadov ochorení COVID-19, ktoré sú vyvolané novým koronavírusom.

Poslankyňa obecného zastupiteľstva Katarína Prékopová na sociálnej sieti Facebook informovala, že mimoriadna situácia bola vyhlásená najmä preto, lebo v dedine mali za posledné dva týždne 225 pozitívnych ľudí na Covid-19. „S ohľadom na ich počet sa (domáca) karanténa týkala vyše 500 osôb, čo znamenalo exponenciálny nárast ochorenia (pozitívnych) za krátku dobu, t. j. momentálne je potrebné (okrem iného) obmedziť pohyb osôb a šírenie vírusu,“ vysvetlila poslankyňa.

Problémom je chýbajúca voda

Dodala, že riešiť sa bude aj dodávka pitnej vody v miestnej rómskej osade, keďže jej nedostatok a s ním súvisiaci nedostatok hygieny je príčinou nárastu ochorení. „A nielen covidu, obávať sa môžeme iných infekčných ochorení,“ upozornila Prékopová.

Ohľadom riešenia problematiky verejného vodovodu a zhoršenia pandemickej situácie v Krásnohorskom Podhradí sa ešte 10. novembra uskutočnilo pracovné stretnutie v priestoroch Okresného úradu (OÚ) Rožňava. Úrad o stretnutí informoval na svojej facebookovej stránke s tým, že sa na ňom okrem iných zúčastnila splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková, riaditeľ odboru regionálnej koordinácie Eduard Čonka, prednosta OÚ Rožňava Jaroslav Šíp, primátor mesta Rožňava Michal Domik, riaditeľ Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) Rožňava Stanislav Prcúch a riaditeľ rožňavského Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Jozef Varga. O záveroch či výsledkoch rokovania však OÚ na sociálnej sieti neinformoval.

Splnomocnenkyňa Bučková na svojej oficiálnej facebookovej stránke tiež nebola príliš konkrétna. „Riaditeľ VVS Rožňava nás informoval o tom, aké kroky musí podniknúť obec, aby obyvatelia rómskej komunity v Krásnohorskom Podhradí mali prístup k pitnej vode. Je nesmierne dôležité zabezpečiť im všetky základné životné potreby, ku ktorým nevyhnutne patrí aj prístup k pitnej vode,“ zakončila splnomocnenkyňa.

Foto: Sobotnik.sk

Pridaj komentár