Na Krásnej Hôrke bude musieť byť v rámci rekonštrukcie sanovaná aj nová strecha

KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE – Nová strecha na hrade Krásna Hôrka, ktorá bola vybudovaná po zničujúcom požiari v roku 2012, bude musieť byť v rámci nadchádzajúcej rekonštrukcie hradu tiež sanovaná. Uviedla to ministerka kultúry Natália Milanová v relácii TV JOJ Analýzy na hrane.

Doteraz máme urobené strechy. Po požiari boli urobené najprv dočasne, teraz sú už natrvalo, ale musím povedať, že ešte donedávna sme nevedeli, či drevo, ktoré bolo použité na streche, spĺňa kvalitatívne parametre, ktoré tam majú byť. Toto všetko by malo byť v poriadku, aj keď strecha bude musieť byť v rámci obnovy hradu sanovaná tiež,“ konštatovala Milanová.

Čo sa týka sprístupnenia hradu, najbližší reálny termín je podľa nej o dva roky, ale len v prípade, pokiaľ sa nevyskytne nič neočakávané. Ak by úplne ideálne prebehlo výberové konanie, nebudú žiadne námietky, začnú sa stavebné práce a nedôjde počas nich k nejakým neočakávaným okolnostiam, tak si viem predstaviť, že časť hradu by mohla byť sprístupnená v roku 2023,“ podotkla ministerka. Zároveň priznala, že odkedy hrad v roku 2012 vyhorel, bolo v procese jeho obnovy toľko pochybení, že sa s nimi vysporadúvajú ešte doteraz.

O rekonštrukcii Krásnej Hôrky hovorí Milanová vo videu v čase od 32:45 do 35:21:

Slovenské národné múzeum (SNM) nedávno vypísalo na obnovu hradu a revitalizáciu jeho bezprostredného okolia verejnú súťaž, ktorá je už zverejnená aj v úradnom vestníku Európskej únie. Predpokladaná hodnota zákazky je viac ako 19,6 milióna eur bez DPH. Lehota na predkladanie ponúk záujemcami je stanovená do 25. januára 2022.

Prečítajte si tiež pár zaujímavostí o hrade Krásna Hôrka: