Gemer-Malohont

R. SOBOTA: Múzeum počas novembra vystavuje kovania zo zaniknutého kláštora

RIMAVSKÁ SOBOTA – Knižné kovania z obalu neskorostredovekého kódexu – rukopisu, ktoré boli objavené v priestore zaniknutého kláštorného kostola v Slavci-Gombaseku, vystavuje počas novembra Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote. Nájdené boli v rámci archeologického výskumu areálu kláštora v roku 2018.

Počas výskumu bolo objavených šesť bronzových nárožných kovaní z predného a zadného obalu kódexu. Sú štvorcovitého tvaru, v centrálnej časti je vystupujúca puklička, okolo ktorej sú kruhovite usporiadané vpichy.

„Nárožné kovania sú unikátne zachované. Zachovali sa totiž aj s fragmentmi drevenej knižnej dosky, ktorá bola potiahnutá kožou a tvorila obal kódexu. Kovania boli ku knižnej doske pripevnené bronzovými nitmi,“ povedal archeológ GMM Alexander Botoš s tým, že objavené nárožné kovania pochádzajú z obdobia 15. až 16. storočia.

Knižné kovania podľa neho nepatria k najbežnejším nálezom objaveným počas archeologických výskumov. Najčastejšie sa knižné kovania objavujú predovšetkým počas archeologických výskumov zaniknutých kláštorných objektov a na hradoch.

Kovania knihu chránili

Ako archeológ ďalej vysvetlil, nárožné kovania sú umiestňované v rohoch knižnej dosky z dôvodu ochrany knižnej väzby pred mechanickým poškodením. V neskorom stredoveku a v období renesancie boli najčastejšie opatrené vystupujúcimi pukličkami, ktorých úlohou bolo väzbu knihy pri ležatom uložení vyvyšovať, a chrániť ju tak pred mechanickým poškodením, ako aj pred prípadnou vlhkosťou.

Počas archeologického výskumu bola objavená aj háčiková spona s prierezovou záchytkou. Chrbát spony je zdobený plasticky vystupujúcim nápisom v gotickej minuskule „maria“. Spona pochádza z neskorogotického obdobia.

Spony na historických knihách boli dôležitým a praktickým prvkom v knižnej väzbe. Masívne tvary knižných blokov museli byť stále stlačené, aby sa knižné dosky pod tlakom listov samočinne neroztvárali. Zároveň chránili knihu pred poškodením z vplyvov ovzdušia (vlhkosť, prach), ako aj pred biologickým poškodením (hmyz, pleseň).

Výskum v zaniknutom kláštore pavlínov realizovalo GMM spolu s s Katedrou archeológie Univerzity Eötvösa Loránda v Budapešti. Samotný kláštor bol založený v roku 1371 a zničený bol v roku 1566. Viac sa dočítate v našom staršom článku.

Foto: Gemersko-malohontské múzeum

Sobotnik.sk

Recent Posts

Taraba chce na Slovensku viac spaľovní odpadu. V minulosti sa o ich vzniku hovorilo aj na Gemeri a Novohrade

Túto tému spomenul Taraba aj na výjazdovom zasadnutí vlády v Rimavskej Sobote. Celý článok Taraba…

3 minúty ago

RADNOVCE: Na post starostu kandiduje 6 ľudí, 4 z nich sú nezamestnaní

K urnám prídu voliť starostu či poslanca aj obyvatelia niektorých obcí Gemera-Malohontu a Novohradu. Celý…

1 deň ago

RIMAVSKÁ SOBOTA: Dokedy bude zúžená cesta pri priemyselnom parku?

Zúžená cesta by čoskoro mala byť minulosťou, ako potvrdila polícia aj ministerstvo hospodárstva. Stane sa…

1 deň ago

Na hlavnej ceste medzi Tornaľou a R. Sobotou skončilo auto prevrátené na boku

Jedna osoba utrpela zranenia pri dopravnej nehode, ktorá sa stala vo štvrtok večer na hlavnej…

2 dni ago

Pozreli sme sa do veľkej slovenskej bane. Už čoskoro môžete aj vy

Novou turistickou atrakciou Gemera sa stanú vstupy do bane pri Jelšave. Pôjde o nevšedné dobrodružstvo…

5 dní ago

Hollókő je unikátna maďarská dedina so strechami z Poltára

Klenotom medzi maďarskými dedinami je obec Hollókő. Pre zachovanú ľudovú palócku architektúru je lákadlom pre…

6 dní ago