Centrum Rimavskej Bane sa skrášli, v bývalej fare má vzniknúť turistické informačné centrum

RIMAVSKÁ BAŇA – Turistické informačné centrum (TIC) pre časť Gotickej cesty v Rimavskej doline by malo po rekonštrukcii vzniknúť v bývalej fare v Rimavskej Bani. Obnovy sa má dočkať aj priestranstvo v jej susedstve, ktoré je priamo v centre dediny a slúži ako parkovisko. Sobotnik.sk o týchto zámeroch informovala starostka obce Elena Polóniová.

Šlo by o štyri gotické kostolíky v okolí našej obce, teda okrem Rimavskej Bane ešte Rimavské Brezovo, Kyjatice a Kraskovo. Chceli by sme v TIC v budúcnosti zamestnať pracovnú silu, ktorá by zabezpečovala výklad a prehliadky týchto kostolov, prípadne aj ďalšie skupiny produktov cestovného ruchu v regióne,“ vysvetlila starostka.

Vytvorenie TIC v tejto budove je už niekoľkoročným zámerom samosprávy. „Teraz je to na dobrej ceste. Bývalé obecné zastupiteľstvo nemalo celkom jasný názor na otázku, či ideme vkladať svoje prostriedky do cudzieho majetku, keďže fara je vo vlastníctve evanjelickej cirkvi. Nedávno však došlo k zhode a rozhodli sme sa, že si faru dlhodobo prenajmeme za jedno euro a začneme riešiť projektovú dokumentáciu,“ objasnila starostka.

Ako dodala, na tento zámer bude potrebné zohnať financie z viacerých zdrojov a prispieť tiež z obecného rozpočtu. „Hľadáme projektanta, ktorý by k tej budove pristupoval veľmi citlivo, aby sme zachovali jej ráz,“ podotkla starostka, podľa ktorej to považujú za veľmi dôležité.

Fara bez podkrovia, zrekonštruované bude ale aj parkovisko

Ako doplnila zborová farárka z R. Brezova Janka Miháliková, turistické informačné centrum by sídlilo v jednej miestnosti fary a v druhej by chceli vytvoriť interaktívnu izbu s prezentáciou gotických kostolov. „Ľudia by sa tam dozvedeli viac o ich histórii. Premietali by sa tam tiež rôzne dokumentárne filmy,“ načrtla Miháliková.

Doplnila, že do vytvorenia podkrovných ubytovacích priestorov vo fare sa napokon nepustili, pretože by to bolo finančne náročnejšie. Navyše, nedávno bola na fare zrekonštruovaná strecha, ktorá by sa teraz musela prerábať. Na prízemí fary však okrem spomínaných dvoch miestností vznikne po rekonštrukcii aj kuchynka a toalety.

Druhým zámerom samosprávy je rekonštrukcia priestranstva pri fare, ktoré slúži ako parkovisko. Starostka potvrdila, že projektovú dokumentáciu na tento účel už majú hotovú a je vydané i stavebné povolenie. „Teraz sa budeme uchádzať o zdroje z Miestnej akčnej skupiny Malohont, z Integrovaného regionálneho operačného programu. Z nich by sme chceli to parkovisko zrekonštruovať,“ zakončila Polóniová.

Foto: Sobotnik.sk

Pridaj komentár