R. SOBOTA: Cyklocesta na Kurinec je využívaná aj chodcami, niektorí ľudia sa na nich sťažujú

RIMAVSKÁ SOBOTA – Cyklocesta od R. Soboty na Kurinec je v obľube aj medzi chodcami či bežcami, ktorí by sa ale oficiálne nemali po takomto druhu komunikácie pohybovať. Neraz dokonca kráčajú vedľa seba a zaberú oba pruhy cyklodráhy. Na uvedenú vec upozornil na ostatnom zasadnutí mestského zastupiteľstva v bode Rôzne poslanec Ivan Hazucha, ktorý tento postreh podľa vlastných slov dostal od občanov.

Hodne ľudí sa sťažuje na ‚premávku‘ na cyklotrase. Je to cyklotrasa, teoreticky by tam mali chodiť cyklisti, možno korčuliari. Chodia sa tam však aj starší ľudia prechádzať, staré tetky idú aj tri vedľa seba a debatujú. Chodia tam psíčkari, ten pes im ‚lóguje‘ hore-dole,“ uviedol Hazucha.

Ako pokračoval, na cykloceste sa prihodilo už niekoľko úrazov. Konkretizoval, že šlo napríklad o ľudí, ktorí pracujú v tej istej firme ako on. „Bicyklista zastane, lebo má brzdy. Ale keď idú ľudia na kolieskových korčuliach, tam nie sú brzdy a darmo cinkajú, tie tety nepočujú, lebo sú staršie,“ dodal poslanec.

Zároveň zdôraznil, že nežiada, aby bola samospráva striktná a chodcom na cyklocestu úplne zakázala chodievať. Vo frekventovaných úsekoch by však pridal informačné tabule, aby chodci využívali iba jeden pruh cyklodráhy. „Naozaj nenásilne, ale upozorniť ľudí, ako sa majú na takom chodníku pohybovať,“ skonštatoval Hazucha s tým, že by možno stačili tri takéto upozorňujúce tabule.

Primátor: Pre ľudí je cyklocesta bezpečnejšia

Na jeho slová reagoval primátor Jozef Šimko, ktorý mal iný názor. „Neviem, akou formou by sme tie tabule napísali. Ja si dovolím otvorene povedať, že keď idú ľudia po cyklodráhe, je to bezpečnejšie ako po ceste. Je pravda, že by tam nemali chodiť, ale teraz im to zastavíme, keď sa tam tešia aj v letných mesiacoch chodiť?“ opýtal sa Šimko.

Na záver ale avizoval, že sa s náčelníkom mestskej polície pokúsia nájsť nejaké kompromisné riešenie a mesto možno naozaj pristúpi k osadeniu tabúľ s upozornením.

Podobný problém nie je ničím novým či zriedkavým. Len nedávno sa objavila podobná sťažnosť na chodcov na novej cykloceste v Lučenci. V Rimavskej Sobote niektorí ľudia upozorňovali na údajne arogantné správanie sa chodcov na cykloceste už pred šiestimi rokmi.

Foto: Sobotnik.sk

Pridaj komentár