LUČENEC: Projekt Búrame bariéry sprístupňuje expozíciu múzea zrakovo a sluchovo postihnutým

LUČENEC – Sprístupniť stálu expozíciu osobám so zrakovým a sluchovým postihnutím je hlavným cieľom projektu Búrame bariéry, ktorý zrealizovalo Novohradské múzeum a galéria (NMG) v Lučenci. Sobotnik.sk o ňom informovala jeho riaditeľka Iveta Kaczerová, podľa ktorej ho pripravili spolu s Úniou slabozrakých a nevidiacich, pracovisko Lučenec.

Tento projekt sme dokončili vlani a bol pripravený pre osoby so zrakovými aj sluchovými problémami. Pre nevidiacich sme pripravili vodiacu líniu, ktorá ich privedie k nám hore do múzea. Tam sú im poskytnuté knihy tlačené v Braillovom písme a čiernotlači. Ďalšia časť projektu sa týka využitia súčasnej techniky, kde návštevník dostane do ruky tablet, s ktorým prejde celou stálou expozíciou. V ňom je nahrávka, sprievodné fotografie i text, ktorý si návštevník môže zväčšiť,“ vysvetlila riaditeľka.

Doplnila, že pre nevidiacich sú niektoré voľne vystavené predmety označené tabuľkami s Braillovým písmom a návštevníci si tieto exponáty môžu aj ohmatať. „Zaujímavosťou je reliéfna replika jedného z našich najznámejších obrazov s názvom Volavka, ktorý si môžu tiež ohmatať,“ podotkla Kaczerová.

Projekt Búrame bariéry ešte mienia v NMG rozšíriť aj pre sluchovo postihnutých. Podporilo ho Ministerstvo kultúry SR a Banskobystrický samosprávny kraj.

Foto: Sobotnik.sk

Pridaj komentár