Novou viceprimátorkou Hnúšte je Marianna Balašková

Marianna Balašková preberá cenu za kolektív združenia Horná Rimava

HNÚŠŤA – Dňa 1. júla 2022 vymenoval primátor Hnúšte Roman Lebeda svoju novú zástupkyňu, ktorou sa stala nezávislá poslankyňa mestského zastupiteľstva Marianna Balašková. Nová viceprimátorka sa chce venovať oblasti mladých rodín, vzdelávaniu, športu a cestovnému ruchu. Do týchto oblastí rozdelí aj polovicu svojho platu.

Balašková bola poslankyňou mestského zastupiteľstva prvé volebné obdobie, preto ju nominácia na post viceprimátorky podľa jej slov prekvapila. „Ambície na takýto post som nikdy nemala. Trvalo mi preto dlhšie spracovať takú dôveru a zodpovednosť, akú mi pán primátor prejavil, veľmi si to cením. Ponuku som nakoniec prijala a s veľkou pokorou a odhodlaním sa zaväzujem slúžiť ľuďom podľa svojich najlepších schopností. Urobím všetko čo je v mojich silách, aby som post viceprimátora zastávala so cťou, čestne a hlavne s pokojom, ktorý v mestskom zastupiteľstve chýba,“ uviedla Balašková.

Pedagogička i predsedníčka dobrovoľníkov

Marianna Balašková vyštudovala špeciálnu pedagogiku, v súčasnosti pôsobí ako pedagóg v Základnej škole J. F. Rimavského v Hnúšti. Zároveň je predsedníčkou občianskeho združenia (OZ) Horná Rimava a podieľa sa aj na niektorých projektoch v spolupráci s mestom. Popri tom je maminou, dcérka Elizabeth má 3 roky. „Viem, že nebude ľahké nájsť rovnováhu medzi prácou, dobrovoľníctvom, rodinou a záväzkami v meste, ale s podporou kolegov a mojej rodiny to určite zvládnem. Venovať sa budem najmä oblasti vzdelávania, detí a mládeže, mladých rodín, športu a cestovného ruchu,“ hovorí Balašková.

Viceprimátorka už absolvovala prvé pracovné porady. „Keď na poradách vidím, koľko toho má na hlave primátor, som odhodlaná ho odľahčiť a čo najviac práce v teréne a podujatí, kam ho pozývajú, absolvovať za neho. Myslím, že to je hlavný zmysel práce zástupcu primátora, aby primátorovi uľahčil prácu. Zároveň by som však za sebou chcela zanechať stopu v oblasti charitatívnej a filantropickej,“ uzavrela svoje plány Balašková.

Marianna Balašková
Roman Lebeda a Marianna Balašková

K nominácii svojej zástupkyne sa vyjadril aj primátor Roman Lebeda: „Zatiaľ čo predošlého viceprimátora som vyberal z politických dôvodov z radov mojich politických oponentov a kúpil som si tak pokoj na prácu počas prvých troch rokov, tentokrát som už vybral srdcom a bez politického kalkulu. Vybral som niekoho, kto si naozaj moju dôveru zaslúži, pretože chce úprimne pomáhať mestu a na rozdiel od niektorých iných nekandidoval kvôli túžbe po moci a osobnému prospechu. Potešilo ma, že sa nová viceprimátorka rozhodla venovať polovicu platu pre šport a vzdelanie mladých ľudí. Má pred sebou už len krátke obdobie päť mesiacov, ale jeden človek dokáže za päť mesiacov urobiť viac, ako iný za niekoľko rokov.

Z fondu viceprimátorky podporí šport, vzdelávanie detí a skrášľovanie mesta

Do konca volebného obdobia ostáva päť mesiacov. „Aj napriek krátkemu obdobiu sa budem snažiť vykonať čo najviac práce pre naše mesto. Hnúšťa je miestom, kde som sa narodila, vyrastala a miestom, kde stále rada žijem. Dúfam, že teraz ako viceprimátorka jej môžem vrátiť aspoň niečo z toho, čo mi za tie roky dala. Preto som sa rozhodla založiť aj fond viceprimátorky. Do fondu každý mesiac vložím polovicu svojej odmeny viceprimátora, ktoré budú využité na podporu športovania a vzdelávania detí a drobné skrášlenia prostredia okolo nás. Do fondu mi prisľúbil rovnakou sumou zo svojho platu prispieť aj primátor, takže každý mesiac tak budem môcť rozdeliť sumu 500 €,“ priblížila Balašková.

Podporu budú môcť pre svoje deti žiadať všetci rodičia bez ohľadu na výšku ich príjmu. „Aj pracujúci rodičia majú niekedy problém zaplatiť deťom plavecký výcvik, cestovné a štartovné na športovom turnaji a podobne. Rovnako podporím výsadbu stromov na sídliskách a iné skrášlenia prostredia. Chcem sa tak pripojiť k primátorovmu programu s názvom ‚1000 maličkostí‘, ktorý sa mi veľmi páči a je ho v meste vidieť,“ uzavrela nová viceprimátorka.

Spôsob, ako môžu občania požiadať novú viceprimátorku o finančnú podporu, bude jednoduchý, bude stačiť poslať jednoduchý mail s informáciou, na čo by potrebovali podporu. Tú bude jednotlivcom rozdeľovať do sumy 50 €. Viac informácií zverejní zástupkyňa primátora v auguste, kedy aj rozdelí prvé financie. Zástupca primátora v Hnúšti zarába približne 490 €.

Foto: Mesto Hnúšťa

Pridaj komentár