V tábore Ako (sme) žili deti spoznávali krásy a históriu nášho kraja

Ako (sme) žili

Putovanie lesom, otváranie nádherných výhľadov na okolité kopce, vítanie chlebom a soľou, vôňa čerstvo upečeného chleba či mlátenie cepmi. To sú len čriepky z toho, čo zažili, ohmatali, ovoňali, ochutnali a vypočuli si deti na letnom tábore s názvom AKO (SME) ŽILI. Konal sa v dňoch 11. až 15. júla 2022 a organizovaný bol občianskym združením (OZ) Kyjatické hračky aj vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).

Lásku k miestam si človek buduje celý život. Rastie z koreňov jeho pozitívnych emócií, ktoré na tých miestach prežil. Spomienky na také čarovné miesta dokážu pohladiť dušu v každom čase i nečase. Aj v srdciach dedinských detí na letnom tábore s názvom AKO (SME) ŽILI (11.-15. júla 2022) boli zasiate jej semienka,“ uviedla vedúca letného tábora a členka OZ Kyjatické hračky Jana Paučová.

Ako dodala, s deťmi navštívili pre ne známe i predtým neznáme miesta ako Hrachovo, Rimavské Zalužany, Rimavská Baňa, Veľké Teriakovce, Kokava nad Rimavicou, ale aj Liešnicu, Zapač či Hnúšťu, ktoré ostali zachytené v ich pavučine utkanej z úžasných zážitkov.

Cez nárečie, ľudovú slovesnosť, zvyky, domáce práce ale aj cez žalúdok bližšie spoznali svojich predkov, obyčajných dedinských ľudí minulého storočia. Včelín s medovými plástami, trúdy lezúce po holých rukách a vytáčanie medu umocnili zážitky z mútenia masla, chovania sliepok, kôz, zajacov a hladkania koní na gazdovstve. Nástroje na prácu s ľanovými nitkami, drevom a kožou roztancovali detské prsty v symfónii radosti z vytvoreného dielka,“ konkretizovala vedúca.

Ako spomenula na záver, remeselní majstri a ich pomocníci, starostovia a dobrovoľníci, dobrosrdečné tety, jednoducho skvelí ľudia sú ten najrýdzejší zlatý poklad, ktorý už po stáročia leží v údolí rieky Rimavy.

Zdroj a foto: Jana Paučová

Pridaj komentár