Dni mesta Poltár budú pestrou prehliadkou dejín samosprávy a prinesú bohatý program

POLTÁR – Tri septembrové dni, 16. až 18. 9. 2022, prinesú v Novohrade Dni mesta Poltár. Počas nich čakajú na domácich i návštevníkov Poltára zaujímavosti z dejín mesta i folklórne pásmo zastúpené domácimi aj cezpoľnými súbormi, ale aj Čarovnými ostrohami. Program bude nabitý tiež koncertmi zvučným mien, headlinermi dní sú skupiny Heľenine oči a Peter Bič Project.

Trojdňové podujatie bude pestrou mozaikou prezentácie dejín mesta Poltár. Prostredníctvom výstav, workshopov, tematicky zameraných diskusií a sprievodných vystúpení vyrozprávame ľuďom ‚Príbeh mesta Poltár,‘“ povedala primátorka mesta Poltár Martina Brisudová s tým, že podujatie sa každoročne koná predposledný septembrový víkend na Námestí osloboditeľov v centre mesta.

Tohtoročné Dni mesta Poltár sa slávnostne začnú historickým sprievodom, po ktorom bude nasledovať bohoslužba v kostole sv. Cyrila a Metoda. Po nej sa sprievod presunie na Námestie osloboditeľov, kde sa symbolicky otvorí prvá mestská brána, ktorou sa návštevníci symbolicky presunú do roku 1302, čím si samospráva pripomenie písomnú správu týkajúcu sa mesta Poltár.

Bránou pod názvom ‚Pramienok krásy‘ chceme návštevníkom umožniť návrat do minulosti prostredníctvom našich dlhoročných tradícií. Mesto Poltár sa pýši svojimi hrnčiarskymi, sklárskymi a taktiež tehliarskymi tradíciami, ktorými sme sa zaslúžili o vstup do histórie. Tradíciami, ktoré mesto preslávili nielen celoštátne, ale dokonca sú známe aj vo svete,“ priblížila niečo z programu Brisudová.

Sklárske, hrnčiarske, tehliarske a drevárske výrobky nebudú chýbať v ponuke jarmočníkov čarujúcich z prírodných materiálov, ktorí budú súčasťou trhu tradičných ľudových remesiel. Históriu mesta zachytí aj expozícia archívnych fotografií vo vestibule kultúrneho domu a na Námestí osloboditeľov. Podľa slov primátorky, prinesie Poltárčanom kus histórie a čias minulých.„Vďaka nej si budeme môcť zaspomínať na generácie našich starých i prastarých rodičov,“ uviedla primátorka.

Na návštevníkov čakajú vystúpenia a prezentácie umelcov, umeleckých súborov, občianskych združení. „Nezabudli sme ani na deti. Pre ne budú pripravené rôzne atrakcie, kolotoče, kúzelník, tvorivé dielne, skákacie hrady a iné zábavné prvky. V sobotu sa môžu zabaviť na vystúpení Paci Pac,“ doplnila.

V rovnaký deň sa uskutoční aj slávnostné odhalenie mohyly padlého hrdinu Ladislava Žiláka. Rodák z Poltára bojoval v druhej svetovej vojne po boku západných mocností a padol v roku 1944. Podľa Brisudovej budeodhalenie sprevádzať pietny akt kladenia vencov a prelet vojenských lietadiel.

Na počesť vojenského hrdinu sa uskutoční moderovaná diskusia, vďaka ktorej oživíme minulosť a pripomenieme si tak odvážne činy padlých hrdinov v spoločnosti osobností zo SZPB v Poltári a ďalších hostí,“ prezradila primátorka. Neodmysliteľnou súčasťou podujatia bude aj udeľovanie najvyšších samosprávnych ocenení, t. j. ceny mesta a ceny primátorky.

Bránou Ako chutí Poltár mesto otvorí v sobotu očakávaný gastrofestival Gombovecfest, ktorý symbolizuje tradičnú regionálnu kuchyňu výrobou gombovcov, t. j. slivkových gúľ s makovou posýpkou. V rámci Gombovecfestu sa mesto a DSS v Poltári pokúsia prekonať rekord a pripraviť najväčší gombovec, čím sa pokúsia zapísať do Knihy slovenských rekordov. Podľa slov primátorky sa toto gurmánske podujatie v meste Poltár organizuje už od roku 2008 a stalo sa zaužívanou konvenciou rovnako ako lámanie kulinárskych rekordov.

Pre návštevníkov festivalu bude pripravená aj ochutnávka tradičného rómskeho jedla, ktoré je rozšírené na celom území a má mnoho variácií.Návštevníci podujatia tak budú mať možnosť ochutnať tie najznámejšie špeciality, medzi ktoré patrí gója, marikľa, teteliky a pašvare. „Naším zámerom je tiež poskytnúť možnosť prezentácie aj rómskych talentovaných hudobníkov, oživiť kultúru rómskych obyvateľov v našom meste, či zachovávať rómske tradície,“doplnila.

Počas týchto dní bude program rôznorodý a zameria sa na obyvateľov mesta a návštevníkov rôzneho typu. Na svoje si prídu rodiny s deťmi, mládež, mladí ľudia, ale aj dôchodcovia. Návštevníkom je ponúkaná široká škála programu, kultúry a zábavy. „Veríme, že pri príležitosti Dní mesta Poltár 2022 sa nám podarí spojiť kultúrne tradície, moderné prvky, históriu mesta, gastronómiu a remeselníctvo. Vytvoríme tak neopakovateľný zážitok spájajúci všetky vekové kategórie a všetkých návštevníkov z blízkeho či ďalekého okolia a napomôžeme tak k obnove spoločenského i kultúrneho života v regióne,“dodala primátorka na záver.

Súčasťou dní budú aj netradičné vizuálne efekty ako ohňová show v podaní skupiny historického šermu URSUS, či laserová show v sobotu. Pre staršie ročníky je pripravené vystúpenie hudobných legiend Marcely Laiferovej a Petra Stašáka, tí mladší sa môžu tešiť na Mafiu Corner, Heľenine oči, Cimbal Brothers, Cico band, Peter Bič Project a nočné diskotéky.

Nedeľu uzavrú služby božie, futbalový zápas a autogramiáda známych športovcov, ktorých mená zatiaľ vedenie samosprávy odmieta prezradiť, pretože to má byť prekvapenie.

Pridaj komentár