BBSK pokračuje s rekonštrukciou ciest pri Kokave a Utekáči, hotové majú byť do mája 2023

Dlho očakávané rekonštrukcie úsekov ciest Brezno – Čierny Balog a Kokava nad Rimavicou – Utekáč v okrese Poltár, na ktoré sa Banskobystrickému samosprávnemu kraju (BBSK) podarilo získať viac ako 10,4 milióna eur z eurofondov, napredujú. Celková cena diela je podľa zmluvy 13 335 890,70 eur s DPH.

Viac ako 34 kilometrov úsekov, vrátane štrnástich mostov a jedného zosuvu, prechádza aktuálne rekonštrukciou v rámci investičnej akcie na cestách II/529 Brezno – Čierny Balog a III/2724 Kokava nad Rimavicou – Utekáč. BBSK odovzdal stavenisko združeniu „Sihla – Utekáč“ spoločností EUROVIA SK, Doprastav a SMS v auguste.

BBSK

Na túto rekonštrukciu čakali obyvatelia i starostovia obcí dlho – chcem im poďakovať za ich trpezlivosť i za spoluprácu, vďaka ktorej sa túto akciu, náročnú na projekčnú prípravu, verejné obstarávanie i kontroly, ktoré v mnohých prípadoch trvajú na ministerstvách veľmi dlho, podarilo úspešne začať. Rovnako ďakujem zhotoviteľom – na ich pleciach je dnes samotná realizácia rekonštrukcie a ja verím, že sa im ju podarí dokončiť v termíne a v takej kvalite, aby zrekonštruované cesty ešte dlhé roky slúžili obyvateľom tohto regiónu,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Rekonštrukcia, ktorá je rozdelená do dvoch etáp, v sebe zahŕňa okrem iného 71 900 metrov štvorcových, kde bude využitá recyklácia za studena, osadenie viac ako 20 kilometrov nových zvodidiel a rekonštrukciu a vyčisitenie 131 priepustov. Kompletne hotovo by malo byť do konca mája budúceho roka.

Plne si uvedomujeme, akú dôležitosť má táto rekonštrukcia pre celý región a aj preto rád informujem, že všetky práce napredujú plynule a podľa harmonogramu. Celý náš tím pracuje s obrovským nasadením, aby sme kraju a najmä jeho obyvateľom odovzdali prvotriedne stavebné diela a aby ich spokojne mohli čo najskôr využívať,“ hovorí Miloš Farkaš, riaditeľ závodu Stred EUROVIA SK.

BBSK

Staveniská už BBSK odovzdal aj na ďalších eurofondových cestách a rekonštrukcie sa tak rozbehli aj v úsekoch II/571 Fiľakovo – hranica okresu Lučenec/Rimavská Sobota, kde župa zrekonštruuje takmer 10 kilometrov cesty a 8 mostov a tiež na úsekoch II/585 Pôtor – Dolná Strehová – Lučenec a II/591 cestný násyp pred obcou Horný Tisovník, kde ide o rekonštrukciu takmer päťdesiatich kilometrov ciest.

Na vyššie spomenuté cesty sme z eurofondov získali viac ako 20,6 milióna eur. Celkovo sa Banskobystrickému samosprávnemu kraju podarilo za toto volebné obdobie získať len na cesty a cyklotrasy viac ako 60 miliónov eur z eurofondov. Z vlastného rozpočtu župa opravila za posledných päť rokov viac ako 600 kilometrov ciest, čo je najviac spomedzi všetkých samosprávnych krajov,“ uzavrel predseda BBSK Ján Lunter.

Zdroj a foto: tlačová správa BBSK

Pridaj komentár