KOKAVA NAD RIMAVICOU: Prvá slovenská farárka Darina Bancíková má oddnes pamätnú bustu

KOKAVA NAD RIMAVICOU – Bola to nielen prvá slovenská evanjelická farárka, ale aj spisovateľka a bojovníčka za práva žien. Darina Bancíková, rodáčka z Kokavy nad Rimavicou v okrese Poltár žila v neľahkej dobe, režimom bola nespravodlivo odsúdená i väznená. Je pamiatku od 13. novembra 2022 v rodnej obci pripomína busta, odhalená pri príležitosti 100. výročia jej narodenia.

Busta je dielom akademického sochára Petra Mészároša. Jej vyhotovenie podporil Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) sumou 4000 eur. „Na tejto buste som pracoval asi tri mesiace, predlohou mi bolo osem – desať portrétov, keďže ide o realistické zobrazenie. Vymodeloval som jej mierny úsmev, aby pôsobila pozitívne – to Darinu Bancíkovú vystihovalo aj počas jej života, ktorý nebol vôbec jednoduchý, no bojovala s ním s optimizmom a veselosťou ducha,“ povedal Mészároš.

Darina Bancíková sa narodila ako vnučka významného evanjelického farára Samuela Bancíka v Kokave nad Rimavicou, kde je aj pochovaná. Počas svojho života vystriedala množstvo pôsobísk, usilovne študovala, bojovala za práva a postavenie žien.

Bola vôbec prvou ženou v slovenskej evanjelickej cirkvi a. v., ktorá bola v roku 1951 ordinovaná za kňaza. Podarilo sa jej to dokonca ako jednej z prvých v Európe a to v čase tvrdého totalitného režimu, ktorý náboženskú vieru zakazoval.

Prečo busta Dariny Bancíkovej? Pôvod slova busta spočíva v latinskom výraze bustum – miesto spaľovania mŕtvych. Miesto, kde zosnulý bol prevedený v niekoľkých krokoch zo sveta živých do sveta mŕtvych. Dnes to robíme naopak: touto bustou prevádzame odkaz mŕtvej do sveta živých, aby sa nezabudlo. Aby sa nezabudlo, že evanjelická a. v. cirkev bola pokroková a inovatívna a vďaka tomu sme ordinovali ženu za duchovnú ako jedni z prvých v Európe,” povedal vo svojom príhovore Vladimír Ticháň, zborový farár v Kokave nad Rimavicou.

Darina Bancíková bola totalitným režimom prenasledovaná a väznená za svoju vieru, vo februári 1962 ju ŠTB odviedla priamo z fary v Drienove, niekoľko mesiacov ju držali vo vyšetrovacej väzbe, až ju nakoniec vo vykonštruovanom procese odsúdili na 14 mesiacov väzenia a päť rokov zákazu činnosti za podkopávanie republiky.

Po prepustení z väzenia pracovala ako referentka v Slovenskej štátnej poisťovni, štátny súhlas na vykonávanie duchovenskej činnosti opätovne dostala až v roku 1968.

Napriek útrapám počas totalitných režimov, v ktorých prežila väčšinu života, sa Darina Bancíková nikdy nevzdala. Bola literárne činná, pracovala s mládežou a jej húževnatosť navždy zmenila postavenie žien v evanjelickej cirkvi na Slovensku. Je nesmierne dôležité, aby sme na takéto osobnosti nikdy nezabúdali, aby sme si ženy v našej spoločnosti vážili a aby mali rovnaké príležitosti ako muži,“ uzavrel súčasný podpredseda a novozvolený predseda BBSK Ondrej Lunter.

Zdroj a foto: BBSK

Pridaj komentár