Župan Ondrej Lunter vyzval ministra zdravotníctva, aby osobne garantoval ponechanie doplnkových programov v rozsahu, v ktorom už dnes de facto fungujú nemocnice zaradené do I. kategórie (najnižšej), a aby tak urobil najneskôr do 31. marca.
REVÚCA/VEĽKÝ KRTÍŠ. Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter spolu s poslancami krajského zastupiteľstva a zástupcami dotknutých miest, v utorok 31. januára na tlačovej besede adresoval verejnú výzvu expertom, analytikom a ministrovi zdravotníctva. Podľa vlastných slov „žiada o zastavenie nepravdivej komunikácie, ktorá rozdeľuje ľudí na tých za a proti reforme nemocníc.“ Informoval tiež o výsledku jeho návštev v štyroch nemocniciach v kraji, ktorých sa reforma dotýka.
Lunter spoločne s odborným tímom župy pre zdravotníctvo, podpredsedom BBSK pre zdravotníctvo Petrom Juhászom a primátormi dotknutých miest navštívil v uplynulých týždňoch štyri nemocnice v kraji, ktoré majú byť po novom zaradené do prvej, najnižšej kategórie. Sú nimi Nemocnica s poliklinikou Revúca, Všeobecná nemocnica s poliklinikou Veľký Krtíš, Nemocnica s poliklinikou Brezno a Nemocnica Žiar nad Hronom,
„Strávili sme hodiny s personálom, získali sme veľké množstvo poznatkov a máme náskok pred expertmi ministerstva zdravotníctva,“ povedal župan s tým, že priamo v nemocniciach stretol odhodlaný personál, ktorý chce robiť svoju prácu. Ako ďalej pokračoval, z návštev vyplynulo, že ani nemocnice, ani samosprávy, nie sú proti reforme, ale „sú proti procesu, ako doteraz prebieha a ako ju manažuje ministerstvo zdravotníctva – po odbornej i po komunikačnej stránke.“
„Čo som videl a počul, to je odôvodnená neistota, nedostatok informácií, nedostatočná komunikácia, ktorá hraničí až s ignorantstvom.“
Výhrady má v prípade nemocnice v Brezne, kde podľa neho ministerstvo zdravotníctva porušilo vlastné kritériá o 45-minútovej dostupnosti, keď ju zaradilo do I. kategórie. „V prípade nemocnice vo Veľkom Krtíši má personál pocit, že ich štát vopred odpísal. V správnej rade nemocnice má ministerstvo troch členov, ktorých záujem o nemocnicu je údajne minimálny.„
Župan kompetentným vytkol, že hoci bola vyhlásená súťaž o doplnkové programy, ktorá má trvať do konca marca, stále nie sú jasné všetky presné pravidlá pre schválenie doplnkových programov. „Všetky nemocnice dôrazne volajú po tom, aby ministerstvo záväzne garantovalo podmienečné schválenie doplnkových programov do 31. marca a aby tento termín už neposúvalo,“ vyzval Lunter s tým, že kompetentní by nemali zabúdať ani na previazanosť ústavnej a ambulantnej starostlivosti. „Rozbehli reformu nemocníc bez toho, aby zabezpečili revitalizáciu ambulantného sektora. Robí sa reforma od konca, v zlom poradí, v nebezpečnom poradí. Celá stavba zdravotnej starostlivosti je strašne vetchá. Ona už dnes stojí viac na dobrom slove ako na nejakom pevnom základe. Ak z nej ministerstvo zdravotníctva vytiahne necitlivo len jednu tehličku, tak sa celá stavba zrúti,“ varoval.
Lunter sa tiež ohradil voči, podľa jeho slov, neprijateľnej a nepravdivej komunikácii, ktorá rozdeľuje ľudí na tých, ktorí sú za reformu, a tých, ktorí sú proti reforme. „Je frustrujúce od expertov ministerstva zdravotníctva počúvať, citujem: „politická obec na úrovni primátorov, starostov alebo aj županov s tým nesúhlasí a bojujú proti tej reforme, napriek tomu, že možno tí lekári alebo tí riaditelia, ktorých sa to dotýka, sú s tým uzrozumení a máme veľmi dobrú diskusiu”. Odkazujem vám: hovorte konkrétne, alebo mlčte. Neurážajte paušálne samosprávy, ktoré sa snažia zistiť dopady na dostupnosť zdravotnej starostlivosti, ktorú ste zatiaľ „nenavnímali“. Politizáciou neprekryjete chyby a problémy, ktoré robíte – a sami najviac škodíte reforme,“ vytkol Lunter.
Vyzval všetkých účastníkov verejnej diskusie, aby „spoločne tlačili na regulátora sektoru zdravotníctva – Ministerstvo zdravotníctva SR, na vypracovanie komplexnej mapy dostupnosti zdravotnej starostlivosti.“
Sobotník.sk, zdroj: Oddelenie komunikácie BBSK
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.