Lučenec mal byť druhé Silicon Valley. Ambiciózna vízia umrela potichu

NOVOHRAD – Dnes mohli vyzerať úplne inak. Okresy Lučenec a Poltár, ktoré v súčasnosti patria k „dobiehajúcim regiónom“, majú bohatú zásobu nerudných surovín, ktoré v druhej polovici 90. rokov plánovali skúmať a ťažiť. Odkazom na ambiciózne plány, ktoré mali z juhu Banskobystrického kraja urobiť druhé silikátové údolie a centrum obchodu, sú dnes už iba poloprázdne „mrakodrapy“ ESO Twin towers.

Z najvyššej budovy Slovenska najvyššia budova Lučenca

V novembri 1998 svietila v denníku SME titulka: Najvyššia budova v SR bude v Lučenci. Podľa správy, ktorú v tom čase priniesla TASR, mali v decembri roku 2000 odovzdať v Lučenci do používania najvyššiu budovu na Slovensku. „Telekomunikačná veža s názvom ESO bude mať 40 poschodí, výšku 125 metrov a tvar kryštáľu kremíka. Hlavný dodávateľ stavby, inžinierska spoločnosť a.s. AVANT Lučenec, spracoval aj projektovú dokumentáciu. V súčasnosti je výstavba budovy predmetom územného rozhodovania,“ stálo v článku.

Mrakodrap mal byť sídlom Prvej európskej silikátovej organizácie (1. ESO). Organizácia, ktorá mala s naším regiónom veľké plány, sa v tom čase angažovala v oblasti „efektívneho využívania ťažby a spracovania nerudných surovín.“ Zásoby týchto surovín sú podľa ich výskumu mimoriadne bohaté najmä v regiónoch Lučenec a Poltár. Unikátna vysokopodlažná stavba mala podľa TASR funkčne nadviazať na komplex Kongresového centra Reduta. „O jednotlivé podlažia prejavili záujem slovenské a zahraničné silikátové firmy, multinacionálne korporácie, telekomunikácie, poisťovne, banky a ďalšie inštitúcie. Súčasťou komplexu bude aj veľkokapacitný parkovací dom s komplexnou vybavenosťou,“ odznelo v článku.

Vznik 1. ESO podľa hnonline.sk: Zástupcovia univerzít z Nitry, zo Zvolena a z Košíc, Banskobystrického samosprávneho kraja a firiem Avant Holding a Ipress Inžiniering, podpísali v Lučenci dohodu o vytvorení 1. európskej silikátovej organizácie (1. ESO). Na jej základe by malo vzniknúť záujmové občianske združenie, ktoré bude prepájať výskum v oblasti využívania nerudných surovín s praxou. „Región Novohradu je bohatý na silikáty, okrem iného aj na diatomity a alginity, ktoré dokážu vďaka svojim absorpčným schopnostiam likvidovať ekologické záťaže,“ uviedol riaditeľ Regionálnej komory SOPK v Lučenci Vladimír Bystriansky. Zámerom 1. ESO je sústrediť domáce a zahraničné vedecké i podnikateľské kapacity práve na inovatívne využívanie silikátov a vytvoriť pre tieto subjekty v Lučenci zázemie.

Z verejne neznámych dôvodov napokon zo 40 poschodí ich spoločnosť postavila iba 22. Z plánovanej najvyššej budovy Slovenska sa tak stala najvyššia budova Lučenca.

ESO Twin towers Lučenec: Obchodné centrum za 400 miliónov korún

Výstavbu mrakodrapov, ktoré mali byť obchodným centrom regiónu, realizovala projekčno-inžinierska spoločnosť holdingového typu Avant, a. s., Lučenec. Podľa online článku Hospodárskych novín z roku 2003 bola spoločnosť známa svojimi investičnými aktivitami v Lučenci a v Bratislave. „Presadzuje vybudovanie silikátovej hospodárskej zóny a priemyselného parku v Novohrade. Minulý rok v januári začala s výstavbou administratívno-technologického centra 1. európskej silikátovej organizácie (1. ESO) v Lučenci….Firma pokračuje v Lučenci vo výstavbe stovky manažérskych bytov v piatich domoch. Výška investičných nákladov na všetky tieto stavby sa odhaduje na 265 mil. Sk.“

O rok neskôr prišlo hnonline.sk s bombastickou titulkou „Prvý krok k silikátovému údoliu hotový“. Do užívania vtedy odovzdali mrakodrap, na ktorom dcérske spoločnosti AVANT pracovali dva roky. „Výstavba 22-podlažnej a 70 metrov vysokej administratívnej budovy stála okolo 120 miliónov korún. Poskytuje 3-tisíc štvorcových metrov kancelárskych priestorov... Väčšina priestorov má už svojich zmluvných záujemcov.“

V tom istom roku (2004) však priniesol Trend informáciu, že kancelárske priestory sú využité iba čiastočne. „Okrem oddelení Avantu obsadila niekoľko poschodí v spodnej časti Allianz – Slovenská poisťovňa. Podľa hovorkyne Lucie Muthovej sa do budovy presťahovala už aj väčšia časť pobočky v Rimavskej Sobote. Aj veža nad ôsmym poschodím je zatiaľ prázdna. Potenciálne by v nej mali nájsť administratívne priestory firmy, spolupracujúce s 1. Európskou silikátovou spoločnosťou.“

Druhý mrakodrap a kompletné obchodné centrum odovzdali do užívania v roku 2006. Podľa Trendu dosiahli napokon celkové náklady výšku takmer 400 miliónov Sk. V komplexe vzniklo 5 700 m2 kancelárskych priestorov, 110 bytov a 586 m2 obchodných priestorov. „V súčasnosti v najvyššom, 22 podlažnom administratívnom objekte okrem poisťovne sídli aj ďalších zhruba 20 firiem…Spomedzi 10 investorov výstavby 1. ESO patrí k najvýznamnejším Allianz – Slovenská poisťovňa, ako aj spoločnosť V. T. C., a.s., Lučenec.“

Závody na spracovanie nerudných surovín, kvôli ktorým pôvodne projekt mrakodrapov vznikol, mali začať fungovať ešte v tom istom roku. „Komplex má slúžiť ako základná administratívna infraštruktúra na realizáciu projektu silikátovej zóny. Časť z neho je rezervou pre administratívu a obchod pre 8 výrobných závodov, ktoré by mali začať svoju činnosť v rokoch 2006 až 2008 v oblasti spracovávania nerudných surovín. Od apríla 2007 sa tu plánuje začiatok pôsobenia medzinárodnej inštitúcie 1. ESO.“

Tichý skon vízie

S odstupom 17 rokov od poslednej medializovanej správy vieme posúdiť, že z ambicióznych plánov na vznik nového „Silicon Valley“ v Lučenci a Poltári vzišlo. Obchodné centrum s mrakodrapmi sa postupne začalo vyprázdňovať a osem avizovaných firiem na spracovanie nerudných surovín nefunguje. Zvláštnosťou celého príbehu je, že sa nám z verejne dostupných zdrojov nepodarilo zistiť, na čom  a kedy presne projekt stroskotal. Kým o plánoch a víziách sa napísalo od roku 1998 do roku 2006 viacero článkov, o ich zániku pravdepodobne žiadny, alebo minimum, ktoré sú dnes ťažko dohľadateľné. Vízia na zmenu tváre našich, dnes „dobiehajúcich regiónov, skonala potichu, bez mediálneho rozruchu.

Pridaj komentár