KRÁTKE SPRÁVY: Mestskí policajti v R. Sobote potrebujú nové auto, v Poltári je nutný nový rozhlas

GEMER/MALOHONT/NOVOHRAD – Dnešné krátke správy na Sobotníku aj o potrebe nového vozidla pre rimavskosobotskú mestskú políciu, deťoch v športových kluboch v rámci Hnúšte, ťažbe dreva v Tisovci, ale aj o separácii odpadu v Lučenci, potrebe nového mestského rozhlasu v Poltári, počte obyvateľov Tornale či možnosti zriadenia karty obyvateľa v Rožňave.

RIMAVSKÁ SOBOTA – Mestská polícia (MsP) Rimavská Sobota by potrebovala nové služobné auto, pretože prvé z dvoch jej aktuálnych vozidiel má v meste odjazdených takmer pol milióna kilometrov a druhé bezmála štvrť milióna kilometrov.

Pri schvaľovaní rozpočtu mesta na aktuálny rok to uviedol Viliam Vaš, poslanec a predseda komisie ochrany verejného poriadku a prevencie kriminality pri Mestskom zastupiteľstve Rimavská Sobota.

Poprosil by som predkladateľa, aby o tom uvažoval pri zmene rozpočtu, keď bude taká situácia,“ požiadal Vaš. Ako reagoval primátor Jozed Šimko, túto položku je možné do rozpočtu zapracovať v máji, alebo v júni.

HNÚŠŤA – V meste Hnúšťa sa v rámci športových klubov aktívne venuje rôznym druhom športu približne 320 detí. Na jednom z posledných zasadnutí mestského zastupiteľstva o tom informoval poslanec Marian Petrok.

Je to určite krásne číslo na to, že sme také malé mesto,“ podotkol Petrok s tým, že do budúcnosti by bolo vhodné zamyslieť sa nad zvýšeným finančnej podpory mesta na šport, ktorá je posledné štyri roky na úrovni 37 000 eur.

LUČENEC – Miera separácie odpadu v Lučenci aktuálne dosahuje zhruba 50 percent. Na poslednom zasadnutí lučeneckého mestského zastupiteľstva o tom informovala primátorka Alexandra Pivková.

Spomenula tiež, že mesto v tomto roku občanov nezvyšovalo poplatok za odvoz komunálneho odpadu a zostal tak na úrovni 29,10 eura ročne. V iných mestách či dokonca dedinách je podľa Pivkovej vyšší.

Ak by ale mesto malo od občanov vyberať reálnu sumu za všetky poskytované služby v oblasti odpadového hospodárstva (napríklad zber a zvoz plastov, biologicky rozložiteľného odpadu či kuchynského odpadu a elektrodpadu), ktoré ho ročne vychádzajú na asi 800 000 eur, obyvatelia by podľa Pivkovej mali v tomto roku platiť 57 eur na osobu za rok, pričom v budúcom by to už mohlo byť pre ďalšiu legislatívne požadovanú separáciu (napríklad textilu) až 62 – 64 eur.

TORNAĽA – Počet obyvateľov mesta Tornaľa bol ku koncu roka 2022 presne 6796. Na jednom z posledných zasadnutí tornaľského mestského zastupiteľstva o tom informovala primátorka Erika Győrfiová.

POLTÁR – Mesto Poltár potrebuje nový mestský rozhlas, pretože ten súčasný sa už nedá opraviť. Na jednom z posledných zasadnutí poltárskeho mestského zastupiteľstva o tom informoval primátor Peter Sitor.

To je chvíľková záležitosť. Ak by sa opravil, tak funguje dva dni a zase vypadne,“ skonštatoval primátor.

Rozhlas preto podľa neho treba riešiť v rámci Poltára aj mestských častí úplne nanovo. Ozrejmil, že samospráva sa už zaoberala nejakými cenovými ponukami.

Bude to možno dosť silná záťaž, ale poprosím aj tu o chvíľku strpenia pri občanoch, pretože rozhlas bude stáť dosť veľký balíček peňazí. Bude sa to riešiť, ale tento problém ešte nejaké obdobie ostane,“ avizoval Sitor.

Rozhlas ako taký však považuje za dôležitý, pretože je dôležitý hlavne pre starších občanov, ktorí z neho čerpajú informácie.

TISOVEC – V roku 2022 Mestské lesy Tisovec spracovali dokopy 8798 metrov kubických dreva, z toho 3601 kubíkov ihličnatého a 5197 kubíkov listnatého dreva. Pre porovnanie, ide o 1800 kubíkov viac ako v roku 2021. Pre rok 2023 plánujú ťažbu v objeme zhruba 7000 kubíkov. Na poslednom zasadnutí tisovského mestského zastupiteľstva o tom informoval konateľ Karol Kubíni.

Zamestnanosť v podniku Mestské lesy Tisovec sa pohybuje na úrovni okolo 20 až 25 pracovných miest. „Keby som počítal aj minoritu, tak nás je možno okolo 30. Ono sa to pohybuje, v sezóne je to, samozrejme, viac, v zime menej,“ konkretizoval.

Mestské lesy Tisovec hospodária na výmere 2452 hektárov, čím sa radia na piate miesto vo veľkosti lesov patriacim samosprávam. Na Gemeri má ešte veľké lesy aj Dobšiná, ktorej patrí dokonca druhé miesto s 5792 hektármi vlastných lesov. Tisovské mestské lesy majú aj 285 hektárov poľnohospodárskej pôdy, ktorú ale podľa Kubíniho nevyužívajú.

ROŽŇAVA – Mesto Rožňava zvažuje vytvoriť tzv. kartu obyvateľa, ktorá by občanom mesta poskytovala rôzne výhody. Na ostatnom zasadnutí rožňavského mestského zastupiteľstva o tom informoval primátor Michal Domik.

Tí, ktorí majú trvalý pobyt v Rožňave, budú mať výhody v meste, či už na kúpalisku, zimnom štadióne, divadle, alebo škôlke,“ vysvetlil primátor.

Podľa jeho slov ide o jeden z krokov, ktorými chcú inšpirovať ľudí, aby sa prihlasovali na trvalý pobyt v meste. „Sú tu, bývajú tu, ale podielové dane za nich nedostávame,“ dodal.

Pridaj komentár