M. KAMEŇ: Na hrade je výstava Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť a to najlepšie z Hodruše

Múzeum Modrý Kameň

MODRÝ KAMEŇ – Od 6. apríla do 13. júna 2023 je v barokovej sále kaštieľa na hrade Modrý Kameň vo Veľkokrtíšskom okrese sprístupnená výstava s názvom Umelecké remeslo od praveku po súčasnosť a to najlepšie z Hodruše.

Úspešnú putovnú výstavu pripravila Súkromná škola umeleckého priemyslu Hodruša-Hámre v spolupráci so Slovenským národným múzeom (SNM) – Archeologickým múzeom v Bratislave. Archeologické nálezy slúžili študentom ako vzor pre zhotovenie replík pôvodnými technológiami,“ vysvetlila Dáša Ďuríková zo SNM – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek Modrý Kameň.

Ako dodala, študenti oživili už takmer zabudnuté umelecké remeslá a vdýchli tak svojim výrobkom pečať dávnej histórie.

Na výstave budú návštevníci vidieť repliku výstroja vojaka z doby bronzovej z Čaky, repliku šperkov kňažnej z Dedinky z doby bronzovej, kompletnú repliku výstroje rímskeho vojaka, repliku keltského meča starého viac ako 2 200 rokov, ako aj zbroj keltského náčelníka, kolekciu slovanských šperkov, repliku avarského bojovníka s lamelovou zbrojou a šabľou a repliku konského postroja, ktorá bola zhotovená na základe jazdeckého hrobu z Komárna,“ vymenovala Ďuríková.

Zaujme aj replika unikátneho karolínskeho meča z 9. storočia s damascénskou čepeľou. Súčasťou výstavného projektu budú tiež najlepšie remeselné a šperkárske výrobky, ktoré zhotovili budúci zlatníci, kováči, rytci či výtvarníci študujúci na Súkromnej škole umeleckého priemyslu Hodruša-Hámre.

Výstava potvrdzuje staré príslovie, podľa ktorého ‚remeslo má zlaté dno‘. Absolventi Súkromnej školy umeleckého priemyslu na Slovensku majú široké uplatnenie. V roku 2022 uplynulo 120 rokov od založenia prvej učňovskej školy v obci Hodruša-Hámre. Žiaci svojimi výsledkami dokazujú nielen pripravenosť pre prax, ale zároveň pomáhajú širokej verejnosti cez repliky archeologických nálezov vnímať ich historickú hodnotu,“ zakončila Ďuríková.

Pridaj komentár