R. BAŇA: V Rimavskom senioráte sa budú prvýkrát konať Služby Božie v prírode

RIMAVSKÁ BAŇA – Pestrý program čaká na návštevníkov podujatia Služby Božie v prírode, ktoré sa uskutoční v pondelok 8. mája 2023 od 10:00 na futbalovom ihrisku v Rimavskej Bani.

Jeho súčasťou nebudú len samotné bohoslužby, ale aj pietny akt pri pamätníku II. svetovej vojny, prednáška o dejinách Malohontu či návšteva gotických kostolov v regióne, ako i statické ukážky klubu vojenskej histórie a pochod do Kraskova na na vŕšok Hrb.

Ide o akciu, ktorá už má tradíciu a Západný dištrikt ECAV ju už organizoval, ale v našom regióne, respektívne v Rimavskom senioráte sa konajú prvýkrát,“ uviedla zborová farárka ECAV Janka Miháliková z Rimavského Brezova, pod ktorú patrí aj Rimavská Baňa.

Ako dodala, podujatie je určené predovšetkým pre veriacich z okresu Rimavská Sobota a celého Gemera-Malohontu, ale očakávajú aj návštevníkov z iných regiónov. Chýbať nebude ani občerstvenie či prednáška o dejinách Malohontu, ktorú bude mať Miháliková spolu s ďalším farárom, Martinom Rieckym. Hoci je z Levíc, 12 rokov pôsobil v Kokave nad Rimavicou a napísal knihu Dejiny Malohontského seniorátu.

„Súčasťou akcie budú aj dva turistické pochody. Jeden bude k neďalekej kóte Hrb medzi Rimavskou Baňou a Rimavským Brezovom, kde je vybudovaný vojenský bunker. Bude tam pripravená prezentácia ukážok klubu vojenskej histórie, určená pre deti, ale aj dospelých,“ priblížila Miháliková.

Druhá trasa bude dlhšia aj náročnejšia a účastníkov zavedie až do Kraskova. „Začne sa o 13:30 a mala by trvať približne hodinu a pol,“ doplnila farárka.

Záujemcovia si zároveň budú môcť prezrieť tri gotické kostoly, v Rimavskom Brezove, Kraskove a Kyjaticiach. Rimavskobanský kostol bude tentokrát zatvorený, keďže v ňom prebiehajú rekonštrukčné práce.

Návštevníkov budú sprevádzať naši kurátori a kostolníci, ale aj kunsthistoričky Aďa Moravčíková a Katka Damianová, ktoré kedysi pracovali na Pamiatkovom úrade v Lučenci. Ďalším bude reštaurátor Miroslav Janšto, ktorý reštauroval kostol v Rimavskom Brezove,“ zakončila Miháliková.

Program podujatia Služby Božie v prírode:

ČasObsahMiestoKto
10,00 hod. – 11,15 hod.Služby BožieIhrisko v Rimavskej Bani pod kostolomZD ECAV, CZ ECAV Rim. Brezovo,vystúpenie detí, Hudobná skupinaCZ ECAV Rim. Píla, Spevokol CZ ECAV Drienčany
11,15 hod. – 11,45 hod.Dejiny MalohontuIhriskoMartin Riecky, Janka Miháliková
11,45 hod. – 12,15 hod.Položenie venca, hymna, krátky príhovorPamätník obetiam II. svetovej vojnyMarián Bodolló, SZPB
12,15 hod. – 13,15 hod.Obed + nápojeIhriskoObec Rimavská Baňa
13,15 hod. – 13,30 hod.Statické ukážky Klubu vojenskej histórieIhrisko resp. námestieMarián Bodolló, SZPB, OS a OZ
13,30 hod.(Návrat z Kraskova o cca. 16,00 hod. do Rim. Bane pešo)Pochod do KraskovaKraskovoMarián Bodolló
13,30 hod – 17,00 hod.Návšteva Gotických kostolovRimavské Brezovo, Kyjatice a KraskovoMiroslav Janšto, Andrea Moravčíková a Katarína Damjanovová, Janka Miháliková

Foto: ilustračné, Sobotnik.sk

Pridaj komentár