Fresky kostola v Starej Haliči budú zrekonštruované do konca roka

BRATISLAVA/STARÁ HALIČ – Gotický kostol v Starej Haliči (okres Lučenec) sa stal víťazom hlasovania Poklady Slovenska 2023, ktorú organizovala Nadácia VÚB. Vďaka tomu sa jeho nástenné maľby dočkajú obnovy s nákladmi vo výške 30 000 eur. Informoval o tom Tomáš Turčan z PR agentúry Grape.

Verejné hlasovanie za záchranu jednej z pamiatok, na ktorých sa podpísal ničivý zub času, prírodný živel či dlhoročný nezáujem, prebiehalo od 1. do 15. júna. Zostavu deviatich finalistov spomedzi historických objektov a umeleckých diel naprieč celým Slovenskom určila na základe predtým zaslaných nominácií komisia odborníkov na ochranu historického dedičstva a reštaurátorstvo.

Súťaž Poklady Slovenska organizujeme už 14 rokov, no tentokrát nás zapojenie a zapálenie verejnosti pre dobrú vec prekvapilo doposiaľ najviac. Náš rešpekt majú predovšetkým správcovia pamiatok, ktoré sa umiestnili na prvých dvoch priečkach v hlasovaní. Tí ukázali, že motivácia svojich komunít vie vyvolať odozvu, s akou počítal zrejme málokto. Či už išlo o spojenie síl miestnych obyvateľov pre záchranu pamiatky v malej obci Slovenska, alebo mimoriadne zomknutie sa podporovateľov kultúrneho rozvoja v hlavnom meste – výsledok bol rovnaký. V oboch prípadoch sa prihovorilo za záchranu svojej pamiatky takmer 20-tisíc ľudí,“ uviedol predseda správnej rady Nadácie VÚB Jozef Kausich.

Dodal, že ďakuje všetkým, ktorí dali hlas niektorej z deviatich pamiatok. „Srdečne blahoželáme obyvateľom Starej Haliče, ktorí zaslúžene získavajú pripravený grant na zreštaurovanie unikátneho historického dedičstva svojej obce.“

Víťazná pamiatka súťaže Poklady Slovenska bude obnovená do konca roka

Stredoveké fresky v Kostole sv. Juraja v Starej Haliči pri Lučenci po desiatkach rokov čakania na svoju obnovu zažiaria opäť vo svojej pôvodnej podobe. Zo získaného grantu budú odborne zreštaurované v druhej polovici roka.

Gotická fresková výzdoba z prelomu 14. a 15. storočia je vzácna aj tým, že jej autorom je pravdepodobne niektorý z pomocníkov Vitale da Bologna, tvorcu svetoznámych fresiek z dómu v talianskom Udine. Pripomínajú to takmer identické kompozície malieb aj tváre postáv. Najstaršie vrstvy tvorí pás nástenných malieb začínajúci sv. Tomášom a pokračujúci zázrakmi sv. Mikuláša. Ústredný motív z prelomu 14.-15. storočia predstavuje veľký obraz zápasu sv. Juraja s drakom.

Pridaj komentár