Počas podujatia Hviezdy nad Muráňom bude možné pozorovať nočnú oblohu

Mesiac po splne. Zdroj: Hvezdáreň v Rimavskej Sobote, Hviezdy nad Muráňom

MURÁNSKA PLANINA – Pozorovanie fascinujúcej nočnej oblohy priamo v divokej prírode Muránskej planiny. Podujatie “Hviezdy nad Muráňom” umožní záujemcov pozorovať nočnú oblohu a jej jedinečné úkazy – hviezdy, planéty, Mliečnu dráhu a iné zaujímavosti v štyroch termínoch počas letnej sezóny.

Termíny podujatia sú nasledovné: 23. jún, 28. júl, 11. august a 25. august 2023 od 20:30 do polnoci. Každý z týchto termínov prinesie účastníkom jedinečný pohľad na nočnú oblohu s bohatými objektmi a úkazmi vesmíru. Pre všetkých účastníkov bude zabezpečená spoločná doprava z obce Muráň priamo na Veľkú lúku, kde sa odohrá pozorovanie s pracovníkmi hvezdárne v Rimavskej Sobote.

„Hviezdy nad Muráňom je nezabudnuteľná príležitosť pre všetkých milovníkov astronómie a prírody. Naša spolupráca s Hvezdárňou v Rimavskej Sobote a Národným parkom Muránska planina nám umožňuje ponúknuť účastníkom skvelé zážitky a odborné vedenie na jedinečnom mieste, čo ich ešte viac priblíži k nočnému svetu hviezd a planét,“ povedal riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Gemer Jaroslav Hric.

V rámci jednotlivých termínov budú mať účastníci podujatia Hviezdy nad Muráňom možnosť pozorovať nasledujúce úkazy:

23. júna – prvé pozorovanie prinesie hneď z úvodu pohľad na zapadajúce planéty, konkrétne Venušu a Mars. V tesnom závese za planétami bude zapadať Mesiac v prvej štvrti, situovaný v súhvezdí Leva. Postupne sa od východného obzoru bude dvíhať Mliečna dráha, ktorá je bohatá na objekty tzv. hlbokého vesmíru (hmloviny, hviezdokopy, galaxie a pod.).

28. júla – júlové pozorovanie prinesie z úvodu konjunkciu (priblíženie) dorastajúceho Mesiaca a hviezdy Antares (súhvezdie škorpión). Postupne sa ukáže druhá najväčšia planéta slnečnej sústavy Saturn, spoločne so svojimi prstencami, a to v súhvezdí Vodnára. Nad hlavami nebude chýbať Mliečna cesta, najbližšia Galaxia M31 v súhvezdí Andromédy a objekty hlbokého vesmíru. Koncom júla naberá na sile meteorický roj Perzeidy, takže občas bude k videniu „padajúca hviezda“ resp. meteor.

11. august – August je známy primárne meteorickým rojom Perzeidy. Len dva dni po pozorovaní nastane jeho maximum, takže môžeme očakávať pekné divadlo padajúcich meteorov (pozorovanie nebude kaziť ani Mesiac). Počas pozorovania bude nad juhovýchodným obzorom postupne stúpať planéta Saturn so svojimi prstencami.

25. august – Koniec augusta a posledné letné pozorovanie bude v znamení dorastajúceho Mesiaca na juhozápadnom obzore, planéty Saturn na obzore juhovýchodnom a s pribúdajúcim časom sa ukáže aj najväčšia planéta Slnečnej sústavy, Jupiter, a to nad východom. Nebudú chýbať objekty hlbokého vesmíru priamo nad hlavami, v Mliečnej ceste.

Foto: Hvezdáreň v Rimavskej Sobote

Pridaj komentár