MODRÝ KAMEŇ: Na hrade je výstava Harmónia

MODRÝ KAMEŇ – Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň pozýva na výstavu „Harmónia“, ktorá bude sprístupnená pre verejnosť od 17. júna do 30. augusta 2023 v priestoroch barokovej sály kaštieľa na hrade Modrý Kameň v okrese Veľký Krtíš.

Na výstave prezentuje kolektív štyroch autoriek svoju textilnú tvorbu. Linda Kováčová pochádza z Veľkého Krtíša. Vo svojej tvorbe sa venuje hlavne textilu – maľbe na hodváb a umeleckej tapisérii Arttex. Začiatky jej tvorby boli silne inšpirované secesiou, hlavne maliarmi G. Klimt a F. Hundertwasser, ktorí určitou formou korešpondujú i s jej doterajšou tvorbou. Ďalšou inšpiráciou pre autorku je i hudba, ktorej melódie vníma cez paletu farieb a pretavuje ju do svojich obrazov.

Svoje vedomosti v rámci textilnej tvorby s radosťou odovzdáva prostredníctvom vzdelávania deťom i dospelým. Pravidelne sa zúčastňuje na Celoslovenskej súťažnej výstave textilnej tvorby i Výtvarného spektra, kde získava pekné ocenenia a postup do celoštátneho kola. Jej diela obohacujú súkromné zbierky doma i v zahraničí ( Maďarsko, Poľsko, Česko, Nemecko, Anglicko, Írsko, Rakúsko, Švajčiarsko).

Melinda Slivková sa narodila na juhu Slovenska v Nových Zámkoch a žije v Komárne. S arttexom sa zoznámila u známej výtvarníčky Gabiky Verešovej, ktorá ju uviedla do tajov tvorby s vlnou. Tvorba s týmto jemným, prírodným materiálom jej učarovala a v súčasnosti tvorí obrázky a tapisérie pre radosť seba a svojich blízkych. Je to jej relax popri práci. Jej obrazy zdobia steny priateľov na Slovensku, v Maďarsku aj v Dubaji.

Oľga Dzúrová sa narodila v Rožňave. Žije a tvorí v Liptovskom Mikuláši. Venuje sa rôznym textilným technikám. Vo svojej tvorbe prešla od paličkovania, maľovania na hodváb až k plsteniu, ktorému sa v súčasnej dobe venuje. Svoje plstené práce vystavovala na spoločných aj samostatných výstavách v Liptovskom Mikuláši, Michalovciach, Žiline, na výstave Dvorné dámy vo Zvolene. Za svoje práce bola ocenená v regionálnych súťažiach neprofesionálnych výtvarníkov Výtvarné spektrum . Paličkovanú čipku vystavovala na výstave v USA v meste Pittsboro a španielskom Alicante. S obľubou spája staré postupy s novými a kombinuje rôzne textilné materiály a techniky.

Anka Stojanovová sa narodila v Komárne, kde žije a tvorí doteraz. Počas štúdia na U3V UKF v Nitre ju očarila tvorba umeleckej tapisérie jedinečnou technikou Arttex natoľko, že sa jej začala venovať aj po ukončení štúdia u výtvarníčky Gabiky Verešovej. Rada tvorí v odtieňoch žiarivých farieb a každé jej dielo je neopakovateľný originál. Je aj úspešnou lektorkou workshopov. Jej diela boli ocenené a vystavené na rôznych súťažiach neprofesionálnych výtvarníkov a tešia svojich majiteľov na Slovensku, Holandsku, Rakúsku, Maďarsku, Dánsku.

Pridaj komentár