Bocianom pomáhajú často aj elektrikári

elektrikári

R. SOBOTA/VEĽKÝ KRTÍŠ – Vďaka dobre spolupráci medzi ochranármi a energetikmi už nedochádza k takému množstvu kolízií bocianov s elektrickým vedením ako v minulosti. Elektrikári pomáhajú aj pri krúžkovaní mláďat. Informoval o tom hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš.

Na tohtoročnom krúžkovaní mláďat bociana bieleho v okolí Veľkého Krtíša a Rimavskej Soboty sa opäť podieľali okrem ochranárov aj elektrikári zo Stredoslovenskej distribučnej (SSD). Zástupcovi z organizácie Ochrana dravcov zabezpečili vysokozdvižnú plošinu, vďaka ktorej sa mohol dostať k mladým bocianom priamo do hniezda. V priebehu dvoch dní tak dostali identifikačný krúžok mláďatá v dvadsiatich piatich hniezdach.

Najpočetnejšia bociana rodina mala päť mláďat, ale v každom hniezde boli minimálne dve. Všetko prebehlo bez komplikácií a ochranári si svoju úlohu splnili profesionálne podľa očakávaní. Hniezda zmapovali už vopred, takže sme išli na istotu a žiadne nebolo prázdne,“ skonštatoval Damián Dičák, environmentalista zo SSD, ktorý krúžkovanie koordinoval za energetikov.

Hniezdo môže vážiť pol tony

Stredoslovenská distribučná sa podľa Gejdoša ochrane bocianov venuje systematicky a dlhodobo. „Stĺpy elektrického vedenia sú totiž veľkým lákadlom pre stavbu hniezda. Pre bociany však predstavujú bezpečnostné riziko. Veľké a ťažké hniezdo, ktoré môže mať aj niekoľko stoviek kilogramov, ohrozuje aj samotnú distribučnú sústavu a môže spôsobovať výpadky elektriny. Preto sa energetici snažia v spolupráci s ochranármi hniezda prekladať na bezpečnejšie miesta,“ vysvetlil hovorca SSD.

V tomto prípade boli všetky mimo elektrických vedení, čo je ideálny stav. „Ak si bocian postaví hniezdo na elektrickom stĺpe, snažíme sa v blízkosti osadiť nový samostatný stĺp s hniezdnou podložkou a pôvodné hniezdo odstránime. Následne nainštalujeme na elektrický stĺp hniezdnu zábranu. Je to kovová konštrukcia, ktorá znemožňuje opätovné vybudovanie hniezda,“ vysvetlil Dičák proces starostlivosti o bociany z pohľadu energetikov. Doplnil, že podobným spôsobom ošetria ročne aj desať hniezd.

Hoci sa bociany vyskytujú na celom území v správe Stredoslovenskej distribučnej, sú to práve južné okresy, kde si najčastejšie hľadajú domov. Krúžkovanie mláďat prebieha každoročne v druhej polovici júna, kedy sú už dosť veľké na procedúru, ale ešte nie také veľké, aby z hniezda odleteli alebo vyskočili. Identifikačné krúžky slúžia na monitorovanie pohybu počas migrácie. „Vďaka medzinárodnej spolupráci ochranárov tak máme lepší prehľad o ich putovaní jednotlivými krajinami,“ zakončil Gejdoš

Foto: SSD

Pridaj komentár