BUŠINCE: Nová turistická útulňa poslúži aj vodákom na Ipli

BUŠINCE – V obci Bušince v okrese Veľký Krtíš bola otvorená nová turistická útulňa, ktorá vznikla premenou časti nevyužitej budovy bývalej kasárne. Realizácia projektu nadväzuje na aktivity, ktoré už boli v lokalite uskutočnené a ktoré smerujú k rozvoju produktu splavovania rieky Ipeľ v regióne.

Útulňa pozostáva z troch miestností. Súčasťou je spoločenská miestnosť s priestorom na spanie, kuchynka a toaleta. „Ubytovaní majú k dispozícií kuchynku aj spoločenskú miestnosť, v ktorej bude pre návštevníkov k dispozícií vybavenie pre oddych a zábavu, napríklad stolný futbal, spoločenské hry a tulivaky,“ informoval starosta Bušiniec Zoltán Végh.

Ako doplnil, ak by sa chceli návštevníci vybrať na prechádzku do obce, určite im odporúča navštíviť obecné múzeum venované osobe Aladára Zsélyiho, slávneho leteckého konštruktéra. „V tom istom dome sa nachádzajú aj miestnosti, v ktorých máme zbierku historického nábytku, odevov, pomôcok v domácnosti či na gazdovstve, všetko predmety pochádzajúce zväčša od miestnych obyvateľov.“

V novej útulni môžu prespať dvaja turisti, čoskoro sa počet rozšíri o ďalšie štyri miesta. Poplatok za noc v tomto zariadení je na báze dobrovoľného príspevku, ktorý zahŕňa aj turistickú daň v cene 1 euro/osoba. Odporúčaný poplatok za využitie turistickej útulne je 5 eur/noc.

V splavovaní Ipľa vidíme veľký priestor pre rozvoj cestovného ruchu v našom regióne. Systematicky sa snažíme tento produkt rozvíjať, začali sme nákupom kanoí, minulý rok sme vybudovali šatne a hygienické zázemie a veľmi sa tešíme, že tento rok môžeme vodákom sprístupniť útulňu. Tým sme vytvorili miesto, kde si vodáci môžu oddýchnuť, vyriešiť základný hygienický servis, či prenocovať,“ pokračoval starosta.

Tomáš Krahulec z oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie, ktorá projekt podporila sumou 8 000 eur cez členský príspevok Rozvojovej agentúry BBSK, doplnil, že splav Ipľa je turistický produkt, ktorý má potenciál zaujať nielen domácich, ale aj zahraničných návsštevníkov.

Zo zahraničných trhov sú pre tento produkt vhodní turisti z Česka, pretože tí radi splavujú. A samozrejme sústredíme sa aj na návštevníkov z Maďarska, pretože táto rieka síce tvorí hranicu medzi našimi krajinami, zároveň nás však spája,“ konkretizoval Krahulec.

Ubytovňu symbolicky otvoril starosta Bušiniec spolu s podpredsedom Banskobystrického samosprávneho kraja Petrom Juhászom. „Som veľmi rád, že sme podali pomyselnú pomocnú ruku aj oblasti cestovného ruchu a spolu s kolegami sa nám podarilo zrealizovať viacero zaujímavých rozvojových zámerov v regióne Novohrad. Každý jeden z nich, rovnako ako táto turistická útulňa, prispievajú k rozvoju cestovného ruchu v regióne, k skvalitňovaniu služieb alebo k podpore prírodného alebo kultúrneho potenciálu, na ktorom môžeme cestovný ruch rozvíjať,“ vyzdvihol.

Sprevádzkovanie ubytovne v obci Bušince je jednou z priorít Memoranda o spolupráci v rozvoji cestovného ruchu v línii Balassa-Madách, ktoré podpísali obce Bušince, Dolná Strehová, Trenč a Veľké Zlievce.

Usilujeme sa o ďalšie rozšírenie kapacít a služieb pre turistov v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom, Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie a s partnermi v rámci cezhraničnej spolupráce,“ doplnil Végh.

Ľuboslav Dobrocký, starosta obce Dolná Strehová, ktorá je jedným zo signatárov Memoranda o spolupráci doplnil: „Spoločnými silami chceme rozvíjať a tvoriť turistický produkt, ktorý je postavený na objavovaní príbehov slávnych rodov z tohto regiónu Balassa a Madách. Pracujeme na tom, aby návštevníci mohli objavovať prírodné aj kultúrne dedičstvo tejto časti regiónu na bicykli, alebo po vode, postupnými krokmi budujeme infraštruktúru a rozširujeme či skvalitňujeme služby.“

Zdroj: BBSK

Pridaj komentár