Fiľakovský hrad získal Zlatý špendlík

FIĽAKOVO – Prvý tohtoročný Zlatý špendlík putuje do Banskobystrického kraja na Fiľakovský hrad – podľa hodnotenia používateľov Máp Google

Top hradom alebo zámkom Banskobystrického kraja sa podľa používateľských recenzií na Mapách Google stal Fiľakovský hrad. Jedno z prvých tohtoročných ocenení Zlatý špendlík – Po stopách slovenských hradov a zámkov si na hrade osobne prevzala Valéria Budaiová, zastupujúca riaditeľka Hradného múzea vo Fiľakove, pod ktorého správu Fiľakovský hrad patrí. Samotné ocenenie má podobu špendlíka a vychádza zo zobrazenia hľadaného miesta na Mapách Google.

Ďakujeme za ocenenie, veľmi si ho vážime. Samozrejme je pre nás veľkým prekvapením, hlavne preto, že v Banskobystrickom kraji je silná konkurencia. Zároveň nás však utvrdzuje v tom, že napriek nízkemu počtu pracovníkov to, čo robíme, robíme dobre. Snahou nášho mladého kolektívu zamestnancov je sprístupniť pre turistov históriu hradu a mesta nielen formou zaujímavých výstav, ale aj pomocou neustálych inovácií. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí na náš hrad zavítali a svojim kladným hodnotením prispeli k získaniu tejto ceny,“ hovorí Valéria Budaiová, zastupujúca riaditeľka Hradného múzea vo Fiľakove.

Fiľakovský hrad je dominantou mesta Fiľakovo. Prvá písomná zmienka o hrade je už z roku 1242. Za mnohé stáročia bol hrad v rukách rôznych majiteľov, dokonca aj známeho Matúša Čáka Trenčianskeho v 14. storočí. Pre turecké ohrozenie sa v 16. storočí z hradu stala mohutná renesančná pevnosť, ktorá ale nakoniec aj do rúk Turkov aj tak padla. O Fiľakovský hrad sa bojovalo mnohé stáročia, čo vyústilo koncom 17. storočia do veľkého požiaru a okrem samotného hradu vyhorel aj župný archív.  

Od roku 2008 je správcom tejto národnej kultúrnej pamiatky Hradné múzeum vo Fiľakove, ktoré od uvedeného roku neustále zveľaďuje hrad, či už zriadením stálych expozícií (nových alebo obnovou už existujúcich) alebo rekonštrukciou a úpravou hradných múrov a hradného areálu, vďaka čomu sa strojnásobila návštevnosť hradu.

Gratulujeme Fiľakovskému hradu za získanie ocenenia Zlatý špendlík. Cenu síce odovzdáva Google, je to však skôr ocenenie zo strany návštevníkov, ktorí hrad navštívili a zanechali na Mapách Google pozitívne hodnotenie,“ vysvetľuje Iva Fialová, hovorkyňa spoločnosti Google pre Českú republiku a Slovensko a dopĺňa: „Mapy Google môžu byť skvelým pomocníkom pri plánovaní výletov a sme radi, že ich ľudia využívajú. Popri užitočných recenziách od samotných návštevníkov tu používatelia nájdu aj kontakty či otváracie hodiny Hradného múzea.“

Návštevníci Fiľakovského hradu v recenziách pozitívne hodnotia napríklad zaujímavé expozície predstavujúce históriu hradu, paleontologické nálezy z okolia Fiľakova či krásny výhľad z ochodze na mesto a na okolité hrady, ale aj praktické veci ako ľahkú dostupnosť zrúcaniny z parkoviska, upravenosť hradného areálu či prijateľné vstupné. 

Osem ocenených hradov a zámkov na Slovensku

Ocenenie Zlatý špendlík sa na Slovensku udeľuje prvýkrát a to v kategórii hradov a zámkov. Ocenené kultúrne pamiatky boli vybrané na základe viacerých kritérií, medzi ktoré patrí počet hviezdičiek, celkový počet recenzií, ako aj správne vyplnený a aktualizovaný profil na Mapách a vo Vyhľadávači Google ku koncu mája 2023.

Foto: Sobotnik.sk

Pridaj komentár