Gemersko-malohontské múzeum revitalizuje svoj vchod a vstupné priestory

RIMAVSKÁ SOBOTA – Gemersko-malohontské múzeum Rimavská Sobota revitalizuje svoj vchod a vstupné priestory. Jedným z cieľov, ktorému zodpovedá najväčší rozsah prác, je zvýšenie komfortu služieb pre návštevníkov. Ide o moderné poňatie vstupu do múzea a zriadenie plnohodnotného návštevníckeho centra zodpovedajúceho súčasným nárokom a očakávaniam návštevníkov a verejnosti.

Vstup do objektu múzea je prvým kontaktom návštevníka so samotným múzeom, a ako taký utvára prvý dojem návštevníka. Historická budova Gemersko-malohontského múzeaRimavskej Sobote je pôvodne klasicistický objekt delostreleckých kasární postavený v roku 1850, podľa projektu architekta Ferenca Miksa,“ uviedol Ján Ulický z GMM.

Počiatky súčasného vstupu do výstavných a expozičných priestorov možno datovať až do konca 70. rokov 20. storočia, keď bola verejnosti v roku 1979 sprístupnená stála vlastivedná expozícia. Z tohto hľadiska má jeho rekonštrukcia veľký význam. Architektonické riešenie je dielom architektky Ing. Arch. Martiny Ťažkej z Banskej Bystrice (MAO arch s. r. o.).

Upravený bude priestor na prístupovej chodbe tak, aby vznikol jednoliaty a návštevnícky príťažlivý moderný priestor. Pôvodný masívny zamrežovaný vchod bude nahradený presklenými automatickými  dverami. V priestore budú moderné vitríny na propagačné materiály, publikácie a zborníky z produkcie GMM. Súčasťou rekonštrukcie budú aj vykurovacie telesá, nová elektroinštalácia či osvetlenie,“ pokračoval Ulický.

Na tento účel získalo z európskych zdrojov dotáciu vo výške viac ako 90.000 eur, projekt je prvým krokom k postupnej rekonštrukcii interiéru inštitúcie. Charakter niektorých prác bude mať dosah aj na obmedzenie činnosti múzea vo vzťahu k návštevníkom.  Dôvodom je bezpečnosť návštevníkov.

Pridaj komentár