Podujatie Gotická cesta otvorená sa tohto roku koná na Rožňavskom okruhu

Rožňava, Katedrála Nanebovzatia Panny Márie, Gotická cesta otvorená

GEMER – V dňoch 11. a 12. augusta 2023 sa uskutoční ďalší ročník tradičného podujatia Gotická cesta otvorená, počas ktorého budú odprezentované klenoty nielen stredovekého kultúrneho dedičstva. Rok 2023 patrí Rožňavskému okruhu Gotickej cesty.

Program sa začína v piatok 11. 8. 2023 večer v lokalite značky Európske dedičstvo, v evanjelickom kostole v Štítniku atmosférickou prehliadkou, ktorá hranými scénkami historickej skupiny Kompánia z Turca priblíži históriu tejto monumentálnej pamiatky. Príbehy šľachtických rodov, majstrov talianskej fresky či zákulisie výstavby kostola sú určené pre obmedzený počet divákov, na prehliadku je potrebné sa prihlásiť na stránke www.gotickacesta.sk.

Hlavná časť podujatia, a to sprístupnenie siedmich národných kultúrnych pamiatok so sprievodcami, sa začne o 10:00 v sobotu 12. 8., kedy svoje brány otvoria pre kostoly v Lipovníku, Krásnohorskom Podhradí, Rožňave, Henckovciach, Vyšnej Slanej a Dobšinej. Voľne prístupný bude aj areál industriálnej pamiatky huta Etelka.

Lokality budú otvorené do 17:00, v evanjelickom kostole v Dobšinej sa okrem sprievodného programu Kompánie z Turca so zameraním na stredovekú históriu blízkeho okolia chystá aj večerný koncert Roberta Pospiša & Martina Sillaya, ktorí vystúpia o 17:30 spolu s Romanom Harvanom a Věrou Raškovou.

Gotické kostoly, ktoré sa od vlaňajška hrdia prestížnou značkou Európske dedičstvo, sú umeleckými a historickými dielami, ktoré vytvárajú veľkú originálnu galériu. Každý z nich je unikátom, či už hovoríme o hodnotných maľbách alebo najstaršom organe. Spolu s bohatou banskou históriou regiónu a úchvatnou prírodou vytvárajú komplexný balík turistických atrakcií. Verím, že aj vďaka tomu navštívi Gemer ešte viac turistov a tento kút kraja sa nám podarí ešte viac rozhýbať dopredu,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Podľa Petra Palguta zo združenia Gotická cesta tento ročník podujatia prinesie aj malú novinku, aktivitu pre všetkých návštevníkov v podobe zbierania pečiatok z navštívených lokalít do bulletinu s programom podujatia.

Za tri označené miesta majú účastníci nárok na zľavnený nedeľný vstup do expozícií SNM v Kaštieli Betliar a Mauzóleu Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí. Vďaka takýmto spoluprácam s etablovanými kultúrnymi inštitúciami sa snažíme návštevníkom región predstaviť v širších súvislostiach.

Ako nadviazala výkonná riaditeľka organizácie Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková. Gotickú cestu na Gemeri by si mal prejsť každý. Zdôraznila, že sa na nej nachádzajú poklady obrovskej historickej hodnoty, za akými ľudia cestujú do rôznych kútov sveta.

Z pohľadu rozvoja turistického ruchu na Gemeri je toto jedinečná príležitosť a preto sa aj my, z našej pozície, snažíme Gotickú cestu priblížiť verejnosti. Nejde nám pritom len o marketingové aktivity, ale aj o podporu turistickej infraštruktúry. V rámci tejto podpory sme počas tohtoročnej sezóny napríklad zabezpečili letné dopravné spojenie mikrobusom, ktorý štartuje z Plešivca,“ povedala Vargová Jurková.

Vstupné do jednotlivých národných kultúrnych pamiatok je dobrovoľné a ostáva navštívenej farnosti či cirkevnému zboru, lektorský výklad bude zabezpečený v slovenskom jazyku, vo väčšine prípadov na požiadanie aj v angličtine či maďarčine. Priamo na mieste budú k dispozícii aj tlačené materiály v týchto troch jazykoch.

Projekt je spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita. Partnermi podujatia sú Gemerský seniorát ECAV, Rímskokatolícka cirkev Biskupstvo Rožňava, Slovenské národné múzeum, OOCR Gemer, mesto Dobšiná a obec Henckovce.

Aktuálne informácie o gotických kostoloch, prípadne podujatiach súvisiacich s kostolmi v regióne Gemer a Malohont sú k dispozícii na webe www.gotickacesta.sk a tiež na facebook profile Gotická cesta, alebo profile oblastnej organizácie cestovného ruchu GEMER.

Zdroj: OZ Gotická cesta, foto: Sobotnik.sk

Pridaj komentár