Hvezdáreň Rimavská Sobota: Na jej streche je aj bolidová kamera

RIMAVSKÁ SOBOTA – Pred niekoľkými dňami aj celoslovenskými médiami prebehla informácia o prelete bolidu, teda veľmi jasného meteoru neďaleko Rimavskej Soboty. Niektoré médiá túto tému dôsledne zdramatizovali, že to vyzeralo, akoby pri Rimavskej Sobote preletela aspoň mimozemská vesmírna loď.

V skutočnosti však ide o veľmi serióznu záležitosť a na sledovanie prípadných bolidov má rimavskosobotská hvezdáreň samostatné zariadenie, ktoré sa nazýva automatická bolidová kamera. To je to zariadenie naľavo od kupoly.

Bolidová kamera a kupola rimavskosobotskej hvezdárne

Keď je letiaci bolid spozorovaný aspoň dvomi takýmito kamerami, dá sa z jeho dráhy vyrátať, kde približne padli jeho zvyšky. V prípade tohto nedávneho meteoru to bol horný tok Ipľa pri Málinci, kde sa ho pokúšali nájsť pracovníci hvezdární spolu s vedcami a študentmi Univerzity Komenského. Zatiaľ však bezvýsledne.

No a pre zaujímavosť – pamätníci si možno spomenú, že v Rimavskej Sobote bol aj iný Meteor:-) Nazývala sa tak nikdy nedostavaná budova kina na Námestí Š. M. Daxnera, ktorá mala byť neskôr obchodným domom. Napokon bola zbúraná a na jej mieste stojí dnes Kaufland.

Foto: Sobotnik.sk

Pridaj komentár