Vo Fiľakove odovzdali bránu a oplotenie parku

Foto: Zoltán Schnelczer

FIĽAKOVO. Nový vstup do mestského parku, spolu s jeho celkovým oplotením, sa vo Fiľakove stal realitou. Počas osláv Palóckych dní a Dní mesta ich 12. augusta slávnostne odovzdali do užívania. Replika historickej brány a zrekonštruovaný verejný priestor pred ňou ponúkajú návštevníkom zážitok z estetickejšieho vstupu, kým od ohradenia parku si mesto sľubuje zvýšenie bezpečnosti, ochranu majetku i úsporu energií. Informovala o tom Klaudia Mikuš Kovácsová, hovorkyňa mesta.

Medzi Berchtoldovým kaštieľom, v ktorom dnes sídli gymnázium, a vedľajšiu budovou mesto postavilo približnú repliku pôvodnej ozdobnej brány, ktorá sa v minulosti nachádzala pred kaštieľom. „Nie je to presná kópia, zreprodukovali sme ju len na základe historických fotografií, ktoré sme mali k dispozícii. Myslím si, že krásne dotvára historickú atmosféru samotného kaštieľa, ale aj mestského parku,“ vyjadril sa primátor Attila Agócs.

Podľa primátora mesto na projekte pracovalo posledné dva roky. Kvôli zdĺhavému povoľovaciemu procesu ho napokon rozdelilo na dve časti. V prvej sa zameralo na výstavbu nového vstupu do parku spolu s kovanou bránou. V tejto časti prebehli aj aj terénne práce spojené s výstavbou nového vstupu do suterénu kaštieľa.

V druhej časti vybudovali oplotenie z plotových dielcov okolo celého osemhektárového parku. Nová časť oplotenia má dĺžku 1,4 kilometra.Samospráva sa pre výstavbu oplotenia rozhodla kvôli ochrane mobiliáru a zelene pred vandalizmom, a aby predišla nočnému schádzaniu sa neprispôsobivých obyvateľov. Od uzamykania parku si samospráva sľubuje aj úsporu elektrickej energie. „Nachádza sa tu 75 svetelných bodov, čo predstavuje takmer 10 percent celého verejného osvetlenia mesta. V noci budeme môcť vypínať túto časť osvetlenia, čím ušetríme za elektriku.“ Park by sa mal podľa plánov zatvárať o 22:00 a otvárať o 06:00 hodine. „Časy ešte môžeme upraviť podľa potreby športovcov či ľudí dochádzajúcich do práce,“ uzavrel.

Celkové výdavky na projekt dosiahli 230-tisíc eur, ktoré samospráva zafinancovala z vlastného rozpočtu.

Sobotník.sk

Pridaj komentár