REVÚCA: Budova pre unikátne múzeum Littera bude hotová skôr

Historická druhá budova Prvého Slovenského gymnázia, v ktorej vzniká múzeum Littera

REVÚCA – Rekonštrukcia historickej druhej budovy Prvého slovenského gymnázia na Železničnej ulici v Revúcej bude hotová o niekoľko mesiacov skôr ako sa predpokladalo. Všetko je na dobrej ceste, aby sa z nej stalo nové múzeum Littera s očakávanou návštevnosťou nad 50 000 ľudí ročne. Na piatkovom (22. 9.) kontrolnom dni na stavenisku o tom informoval predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter.

Ide o budovu, ktorá prevažnú časť svojej existencie slúžila na vzdelávacie účely a ako posledná inštitúcia v nej v rokoch 1997 – 2018 sídlilo Prvé slovenské literárne gymnázium. To však BBSK ako zriaďovateľ presťahoval do druhého revúckeho Gymnázia Martina Kukučína a historická stavba zostala prázdna.

Múzeum Littera

BBSK sa ju rozhodol zrekonštruovať a prestavať na interaktívne literárne múzeum s príznačným názvom Littera. Po kontrolnom dni to vyzerá tak, že do prevádzky by malo byť uvedené podľa plánu v lete 2024.

Staviteľ nám oznámil, že plánuje dokončenie stavebnej časti múzea o štyri mesiace skôr,“ uviedol Lunter s tým, že niekedy v novembri by mali byť stavebné a rekonštrukčné práce ukončené.

Kraj následne začne s obstarávaním zariadenia do nového múzea tak, aby v lete, alebo možno už na jar mohlo byť otvorené. Ročne by doň malo zavítať viac ako 50 000 návštevníkov, čo chce kraj dosiahnuť napríklad pozývaním školských poznávacích výletov.

Ak sa túto návštevnosť podarí dosiahnuť, bude to najnavštevovanejšie múzeum v širšom regióne. Pre porovnanie, Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote malo v posledných „mimocovidových“ rokoch návštevnosť okolo 18 000 až 20 000 ľudí. V prípade Fiľakovského hradu dosiahla návštevnosť vlani okolo 26 000 návštevníkov.

Toto nemá byť len regionálne múzeum, ale celoslovenské múzeum. Chceme ľuďom moderným a interaktívnym spôsobom prezentovať slovenských spisovateľov i históriu literatúry na Slovensku, ako aj jej moderné podoby,“ doplnil predseda BBSK.

Primátor Revúcej Július Buchta je presvedčený, že nové múzeum môže naštartovať cestovný ruch v meste i regióne. „Práve táto budova a projekt Littera by mal byť veľmi významný štart, ktorý bude lákať turistov do nášho regiónu,“ povedal primátor a spomenul aj ďalšie atrakcie v okolí, ako Muránsku planinu či Ochtinskú aragonitovú jaskyňu.

Nové pracovné miesta

Múzeum bude organizačne zastrešovať nezisková organizácia Littera. Podľa jej riaditeľa Jozefa Balužinského má momentálne päť zamestnancov. „Ak všetko dobre dopadne, tak pri otvorení by sme mali mať okolo 13 až 14 ľudí,“ konkretizoval riaditeľ s tým, že ďalšie pracovné miesta by nové múzeum mohlo vytvoriť aj nepriamo v službách.

Čo sa týka samotnej rekonštruovanej budovy, je vidieť, že práce už skutočne budú pomaly finišovať. Zaujímavosťou je tzv. zelená strecha na novom trakte, ktorá bude len druhou v poradí v Revúcej. Ďalšou zaujímavosťou je časová schránka s dokumentmi o Revúcej, ktorú dnes (22. 9.2023) vložili do steny múzea.

Foto: Sobotnik.sk

Pridaj komentár