R. SOBOTA: Na Sobôtke prebieha pyrotechnický prieskum pre štátny priemyselný park

pyrotechnický prieskum

RIMAVSKÁ SOBOTA – Prípravné práce na výstavbe štátneho priemyselného parku, ktorý bude stáť medzi Sobôtkou a Kľačanmi na okraji Rimavskej Soboty, sa už reálnej začali. V lokalite aktuálne prebieha pyrotechnický prieskum a nasledovať ho bude ešte v septembri archeologický výskum.

V piatok (1. 9) sme v lokalite videli viacerých pracovníkov s detektormi, ktorí skúmali časť pozemkov ohradenú páskami. Informácia o pyrotechnickom prieskume a súvisiacom zákaze vstupu na pole, kde bude stáť priemyselný park, bola uvedená aj na tabuliach pri vjazdoch na príslušnú lokalitu.

pyrotechnický prieskum

Ešte v septembri by mal na pyrotechnický prieskum nadviazať archeologický výskum. Vyplýva to okrem iného z inzerátu zverejneného na portáli Inzeraty.rimava.sk. „Hľadáme pomocných pracovníkov na jednoduché výkopové archeologické práce v Priemyselnom parku v Rimavskej Sobote od septembra 2023. Pracuje sa na DOVP 6,5 až 8 hod. denne, víkendy voľné,“ uvádza sa v inzeráte. 

Strategický štátny priemyselný park by mal byť postavený na ploche zhruba 80 hektárov v celkovo štyroch plánovaných etapách. Náklady na jeho prípravu a výstavbu by mali dosiahnuť čiastku bezmála desať miliónov eur a ráta sa so zhruba 450 až 500 pracovnými miestami. Ďalšie stovky miest by mali vzniknúť u subdodávateľov.

Prvým veľkým avizovaným investorom bola drevospracujúca spoločnosť Ziegler z Nemecka, tá však napokon od príchodu upustila. Štátu sa však podarilo získať ďalšieho nemeckého investora, firmu Winkelmann, ktorá chce v priemyselnom parku vyrábať zásobníky vody pre technologické systémy vykurovania a zásobovanie teplou vodou. Celkové investičné náklady tohto zámeru boli vyčíslené na 110 miliónov eur a investor sľubuje vytvoriť 452 nových pracovných miest.

V budúcnosti by mala pri areáli parku viesť rýchlostná cesta R2, jej pokračovanie od Lučenca na Tornaľu a Rožňavu je však v nedohľadne.

Pridaj komentár