V R. Sobote bude beseda s jaskyniarom a autorkou bestselleru, v Lučenci ukážu veľkú maketu mesta

Knižnica v Rimavskej Sobote

RIMAVSKÁ SOBOTA/LUČENEC – V Rimavskej Sobote a Lučenci budú v piatok (29. 9.) dve zaujímavé podujatia.

V prvom menovanom meste to je Noc v knižnici a koná sa, ako názov napovedá, v Knižnici Mateja Hrebendu na Hlavnom námestí v R. Sobote.

Ide o Literárno – spoločenské podujatie plné populárno–náučných prednášok, inšpiratívnych stretnutí so spisovateľmi, umeleckých i knižných výstav, tvorivých dielní, kreatívnych a zábavných aktivít. Súčasťou podujatia bude hudobno-divadelné a hudobno-literárne predstavenie, interaktívna show s megatrikmi, konzultácie o zdravej životospráve a harfový koncert,“ uvádza tím knižnice.

Program sa začína už o 8:00 a potrvá do 20:00. Knižnica dáva do pozornosti nasledovné časti programu:

Príbeh súrodencov Benőke a Hanga/ Benőke és Hanga története – beseda so spisovateľkou Diánou Marosz o 15:30.

Zdravá životospráva – prezentácia expertky Ivety Zimmermannovej na životosprávu v čase 14:00 – 18:00

Klauniáda/Cirkusz a köbön – interaktívna show plná medatrikov a humoru v čase 14:00 – 18:00

Silný príbeh ženy – beseda s reportérkou a spisovateľkou Veronikou Homolovou Tóthovou, autorkou bestselleru Mengeleho dievča o 17:00. Kniha je o Lučenčanke Viole Stern Fischerovej, ktorá prežila štyri koncentračné tábory, pokusy nacistického doktora Mengeleho a nakoniec sa jej podarilo ujsť. Svoje spomienky na túto hroznú dobu zverila po rokoch práve reportérke a spisovateľke Veronike Homolovej Tóthovej.

Podzemné klenoty slovenských jaskýň/A szlovák barlangok rejtett kincsei – beseda s jaskyniarom Ľudovítom Gaálom o 17:00.

Na strunách harfy – hudobný koncert harfistu Jakuba Rizmana o 19:00

„Podujatia sú realizované v rámci projektu Noc v knižnici s finančnou podporou Fondu na podporu umenia,“ dodali pracovníci knižnice.

V múzeu otvoria novú expozíciu

V Lučenci sa rovnako v piatok o 17:00 uskutoční slávnostné otvorenie expozície LUČENEC/LOSONC v Mestskom múzeu Lučenec, konkrétne v budove bývalej hasičskej zbrojnice na Ulici Dr. Herza 3.

„Projekt pod názvom Rozšírenie a modernizácie stálej expozície mestského múzea Lučenec je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky,“ uviedla vedúca Mestského múzea Lučenec Andrea Moravčíková.

Najväčšou zaujímavosťou expozície je maketa Lučenca z roku 1907 v mierke 1:100, ktorá zaberá plochu asi 16 metrov štvorcových v Súčasťou expozície sú však aj viaceré interaktívne prvky či časová os s 2D a 3D animáciami, ktorá návštevníkom priblíži najvýznamnejšie udalosti z histórie Lučenca.

V hasičskej zbrojnici sa verejnosť podľa Moravčíkovej dozvie viac aj o erbe mesta, na ktorom je vyobrazený pelikán s mláďatami. „Ďalšia časť zas prezentuje etniká a národnosti žijúce v Lučenci a približuje históriu Maďarov, Bulharov či Rómov na území mesta,“ zakončila vedúca múzea.

Pridaj komentár