RIMAVSKÁ SOBOTA: V múzeu vystavujú neobyčajné vrece

Vrece UNRRA

RIMAVSKÁ SOBOTA – V rámci prezentačnej aktivity Predmet mesiaca vystaví Gemersko-malohontské múzeum (GMM) Rimavská Sobota nezvyčajný zbierkový predmet pochádzajúci z polovice 20. storočia, z obdobia plného konfliktov a osudových historických udalostí. Je to plátenné vrece s tlačeným nápisom UNRRA CZECHOSLOVAKIA, a viaže sa k udalostiam po ukončení 2. svetovej vojny. Informoval o tom historik múzea Igor Kerepesi.

Prezentovaný zbierkový predmet, ktorý je svedkom významných historických udalostí, pochádza zo 40. rokov 20. storočia, približne z obdobia medzi rokmi 1945-1947. Je to biele plátenné vrece so žltými a modrými pásikmi na boku, a na prednej strane s potlačeným nápisom NET WEIGHT 150 LBS, 62-271-1, UNRRA CZECHOSLOVAKIA. WINTER WHEAT SEED (semená zimnej pšenice),” priblížil Kerepesi.

Na zadnej strane sa nachádza logo orla, s nápisom dodávateľa FULTON SEAMLESS. Opatrená je aj nápisom EXTRA HEAVY (extra ťažké). Vrece je mierne ošúchané, so žltými fľakmi a dierami. Písmo na ňom je zoslabnuté. Je to predmet väčšieho formátu, s výškou 107 cm a so šírkou 47 cm.

Príbeh za týmto objektom nás zavedie naspäť do chaosu po ukončení druhej svetovej vojny, do čias, keď veľká časť Európy ležala v troskách. Kým mestá stáli pred prestavbou, ľudia čakali na pomoc, aby sa dostali z chudoby a hladu. Pomocnú ruku im podala Organizácia Spojených národov a poskytla im balíčky na prežitie identické s tou našou z múzejnej zbierky,“ vysvetlil historik.

Nápis na vreci odkazuje na OSN, vtedy známu ako UNRRA (United Nations Relief and Rehabilitation Administration), ktorá v ťažkých časoch pomohla Československu.

Tento mimoriadny predmet si budete môcť pozrieť v priestoroch stálej expozície múzea od 1. novembra do 30. novembra 2023,“ zakončil Kerepesi.

Foto: GMM

Pridaj komentár