Gemer má novú turistickú atrakciu

Gombasek, ruiny kostola

GOMBASEK. Zarastené ruiny pavlínskeho kláštora a schátranú andrássyovskú kúriu v osade Gombasek (časť obce Slavec v okrese Rožňava) sa občianskemu združeniu (OZ) Sine Metu podarilo počas piatich rokov premeniť na areál s veľkým turistickým potenciálom.

Priamo v kúrii uvidia návštevníci napríklad skriňu zo zo spálne železného grófa Emanuela Andrássyho, novohradské nože z Fiľakovských Biskupíc, prípadne malý horolezecký krompáč z kaštieľa v Hodejove, zhotovený podľa podobných, ktoré sa používali v Alpách.

Gombasek, interiér andrássyovskej kúrie
Gombasek, interiér andrássyovskej kúrie

Zaujmú ale aj funkčné modely vysokej pece či hámra, vizualizácia kláštora a unikátnym je pohľad do komínového systému, ktorý je dodnes funkčný, ako uvidíte aj na videu. Členovia OZ Sine Metu využili aj podkrovie, ktoré bude slúžiť na výstavné účely.

No a jednou z ďalších zaujímavostí je vyhliadková veža, z ktorej ruiny a okolie kláštora pekne vyniknú. Veža je aj zvonicou, pričom zvony v nej umiestnené pochádzajú zo schátraného kostola v Sútore.

Vo videu hovorí predseda OZ Sine Metu Örs Orosz a neskôr Gábor Nászaly, hlavný organizátor tradičného festivalu v Gombaseku:

One Reply to “Gemer má novú turistickú atrakciu”

  1. Pingback: Gemer má prvú zipline dráhu. Meria 500 metrov a je pri známej jaskyni - SOBOTNIK.SK

Pridaj komentár