R. SOBOTA: Múzeum v januári vystavuje malý cimbal z Klenovca

Malý cimbal. Foto: Gemersko-malohontské múzeum Rimavská Sobota
Malý cimbal. Foto: Gemersko-malohontské múzeum Rimavská Sobota

RIMAVSKÁ SOBOTA – Predmetom mesiaca január v Gemersko-malohontskom múzeu (GMM) je prenosný, takzvaný malý cimbal, ktorý zhotovil Arpád Deme z Uhorského pre cimbalistu Gejzu Cibuľu z Klenovca. Informovala o tom etnologička GMM Ľudmila Pulišová.

Malý cimbal našiel v minulosti uplatnenie najmä v ľudovom prostredí a už v 18. storočí sa stal súčasťou sláčikových hudieb. Bol to prenosný nástroj bez nôh, ktorý nosili cimbalisti zavesený na pleci. Pri hre ho položili na stôl, na sud alebo opreli o svoje nohy a hrali na ňom v miernom predklone, pričom používali paličky obalené handričkou, plsťou, vatou, filcom alebo iným mäkkým materiálom,“ uviedla etnologička.

Doplnila, že okrem prezentovaného malého cimbalu možno v rámci zbierkového fondu Gemersko-malohontského múzea tento hudobný nástroj vidieť v stálej expozícii na olejomaľbe s názvom Táborenie husárov z konca 18. storočia, či na grafike z roku 1856 od Mikuláša Barabáša zobrazujúcej príchod nevesty s hudobným sprievodom rómskej kapely.

K zdokonaleniu cimbalu došlo až koncom 19. storočia, keď ho v budapeštianskych dielňach J. V. Schundu a J. Boháka doplnili o nohy, získal tlmiče ovládané pedálom, zväčšila sa jeho veľkosť a tónový rozsah. Napriek tomu bol malý cimbal používaný ešte v 2. polovici 20. storočia v ľudových hudbách na severe Slovenska, nov priestore Gemera-Malohontu bol i súčasťou niektorých rómskych kapiel,“ doplnila Pulišová.

Foto: GMM

Pridaj komentár