REVÚCA – V meste Revúca pribudla nová modlitebňa. Vybudovala ju Náboženská spoločnosť Jehovovi svedkovia v SR a situovaná je medzi Železničnou a Hviezdoslavovou ulicou.
Podľa informačnej tabule vyvesenej na oplotení objektu bola stavba začatá v októbri 2022 a oficiálny termín dokončenia bol presne o rok neskôr, teda v októbri 2023. Už v septembri sa však zdala byť zvonka hotová, vrátane úpravy okolia. Ešte pred Vianocami sa v objekte pohybovali robotníci, ale pracovali už len na zariaďovaní a finálnych úpravách interiéru.
Oficiálny názov tejto stavby je prednášková sála, pričom samotná náboženská spoločnosť zvykne svoje modlitebne označovať ako Sály kráľovstva. Ide vlastne o kostoly či chrámy tejto cirkvi. Dokazuje to i príslušný výpis z listu vlastníctva, kde je objekt zaradený do kategórie „budova na vykonávanie náboženských aktivít, krematóriá a domy smútku“.
Čo sa týka zhotoviteľa, stavba bola budovaná svojpomocne, čo je pre Jehovových svedkov typický spôsob budovania ich modlitební. Pri stavbe zvyknú pomáhať nielen ľudia z miestnej komunity, ale prichádzajú aj členovia tejto cirkvi z celej krajiny i zahraničia.
Rovnako to bolo aj pri výstavbe podobného chrámu v Rimavskej Sobote, ktorý vznikol v roku 2017 na Jesenského ulici (na mieste bývalej reštaurácie Koliba). V tom čase tam pri stavbe parkovali väčšinou autá so značkami iných okresov, ale aj s maďarskými či nemeckými evidenčnými číslami. Nová modlitebňa v Revúcej sa veľmi podobá práve na tú rimavskosobotskú a je vidieť, že ide o typizované stavby. Je však o niečo menšia.
Nepovažujú sa za sektu
Samotní Svedkovia Jehovovi, ako ich zvykne nazývať verejnosť, sú známi aktívnym šírením svojej viery – zvestovateľskou činnosťou, ako to sami zvyknú nazývať. Typickým je pre nich tiež, že svoje informačné materiály zvyknú ponúkať na verejných priestranstvách v centrách miest.
Niektorí ľudia ich označujú za sektu, v skutočnosti však ide o jednu z 18 oficiálne registrovaných cirkví na Slovensku, ako ozrejmil v relácii TV Markíza Reflex Radoslav Čikeš z cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR.
„Podľa oficiálneho sčítania obyvateľstva sa k nim hlási približne 16 000 obyvateľov,“ konkretizoval Čikes s tým, že boli zaregistrovaní v roku 1993. Podmienky registrácie sú však dnes prísnejšie a teraz by už na ňu potrebovali minimálne 50 000 hlásiacich sa veriacich.
Mimochodom, aj samotný výraz sekta, hoci má dnes vo vnímaní väčšinovej spoločnosti skôr negatívny nádych, je v skutočnosti neutrálnym pojmom. Označuje uzavretú náboženskú skupinu, ktorá sa odštiepila od väčšieho cirkevného, ale aj politického či umeleckého prúdu.
Jehovovia svedkovia neoslavujú sviatky ako narodeniny, meniny či Vianoce a známi sú aj svojím odmietaním transfúzií krvi a očakávaním blízkeho príchodu konca sveta, ako sa dá dočítať na Wikipedii.
Sami sa považujú za otvorené spoločenstvo so sociálne integrovanými a produktívnymi členmi spoločnosti. „Významné vedecké štúdie dospeli k záveru, že Jehovovi svedkovia majú vysokú úroveň sociálnej integrácie a mnohými spôsobmi prispievajú k rozvoju, súdržnosti a prosperite spoločnosti. Nie sú sektármi a ich učenie je charakterizované širokou slobodou voľby a osobnou slobodou pri rozhodovaní,“ uviedol pre Reflex hovorca Jehovových svedkov na Slovensku Rastislav Eliaš.
Čikeš však upozornil, že v niektorých demokratických krajinách sa štát pre isté kontroverzie postavil k tejto náboženskej skupine pomerne radikálne a napríklad v Nórsku bola podľa neho registrácia tejto komunity zrušená. Dôvodom mala byť sociálna izolácia súvisiaca s opustením komunity.
Pingback: REVÚCA: Chátrajúce budovy pri budúcom múzeu budú mať nové využitie - SOBOTNIK.SK