LUČENEC: Kubínyiho námestie chce mesto zrekonštruovať za 124 000 eur

LUČENEC – Kubínyiho námestie v Lučenci by malo byť zelenšie modernejšie. Stane sa tak vďaka projektu, na ktorý samospráva získala viac ako 93 000 eur, pričom celkové náklady by mali prevýšiť 124 000 eur. Mesto o tom informovalo o tom v tlačovej správe.

„Po minuloročnej rozsiahlej obnove Predstaničného námestia, na ktorú sme získali nenávratný finančný príspevok vo výške 434 910,86 eur, môžeme vďaka získaným financiám vynoviť ďalší verejný priestor, ktorý je taktiež využívaný domácimi aj návštevníkmi mesta. Prostredníctvom revitalizácie Kubínyiho námestia vznikne uprostred historického centra mesta zelená oáza, ktorá bude v kontraste s ruchom mesta,“ povedala primátorka mesta Lučenec Alexandra Pivková.

V rámci projektu sa počíta s odstránením asfaltovej plochy, pričom budú ponechané chodníky pre peších v prirodzene prepájajúcich sa komunikačných osiach. Chodníky budú dláždené pôvodným lokálnym kameňom – „mačacími hlavami“, ktoré boli odstránené z rôznych plôch mesta počas iných rekonštrukcií. Budú teda recyklované.

„Cieľom projektu je priniesť návštevníkom tohto miesta kúsok prírody do centra mesta. Samozrejme, všetko je riešené pre potreby ľudí, ale veľký dôraz bude pri obnove kladený aj na prírodnú pestrosť a rozmanitosť,“ doplnila Pivková s tým, že rastlinná skladba bude koncipovaná tak, aby kvety kvitli od jari až do jesene.

Pred existujúcim nápisom #LUČENEC bude vytvorená prezentácia lokálnych hornín vo forme skalky, ako pripomienka bratov Kubínyiovcov, ktorí dali meno námestiu. Augustín (1799 – 1873) a František (1796 – 1874) Kubínyiovci boli v 19. storočí významnými zberateľmi a vedcami.

Kubínyiho námestie Lučenec - vizualizácia
Kubínyiho námestie Lučenec – vizualizácia

Venovali sa najmä prírodným vedám – geológii, mineralógii, paleontológii, botanike, zaujímali sa o numizmatiku, archeológiu, filozofiu. Boli členmi viacerých vedeckých spoločností v Uhorsku i v iných európskych krajinách. Augustín Kubínyi pôsobil od roku 1843 ako riaditeľ Národného múzea v Budapešti.

Účelom poskytnutia regionálneho príspevku je realizácia podporeného projektu – zlepšenie dostupnosti okresu, atraktivít a turistických bodov záujmu, a taktiež prinavrátenie pôvodnej funkcie námestia ako menšieho zhromažďovacieho priestoru so zapracovanými zelenými opatreniami, ako aj s prvkami rozvoja cestovného ruchu.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky – program Podpora najmenej rozvinutých okresov.

Podľa vypracovaného rozpočtu s projektovou dokumentáciou sa predpokladá celková suma rekonštrukcie na 124 340,23 eur s DPH. Projekt sa aktuálne nachádza v štádiu pred vyhlásením verejného obstarávania, pričom realizácia je plánovaná v priebehu roka 2024.

Projekt mesta Lučenec s názvom Intervencia do verejného priestoru Kubínyiho námestia s aspektami environmentálneho prístupu 2. etapa bol úspešný v rámci výzvy Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky.

Vďaka nemu získalo mesto 93 644,61 s DPH na revitalizáciu Kubínyiho námestia. Sumou 5 000 eur prispela na základe žiadosti mesta aj Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a. s.

Zdroj textu a vizualizácie: Michaela Baboľová, hovorkyňa mesta Lučenec

Pridaj komentár