Dobrovoľné hasičské zbory dostanú novú techniku. Využijú ju pri povodniach či smrštiach

Tlačovka, na ktorej predstavitelia BBSK a Nógrádskej župy avizovali novú techniku pre hasičské zbory

FIĽAKOVO – Banskobystrickému samosprávnemu kraju (BBSK) spoločne s partnerskou maďarskou Novohradskou župou sa podarilo získať viac ako milión eur z programu INTERREG na materiálno-technické vybavenie dobrovoľných hasičov. Tí tak budú lepšie pripravení zasahovať pri katastrofách, ktoré súvisia aj so zmenami klímy, ako sú veterné smršte, záplavy či požiare.

Reč je o špecializovaných prívesných vozíkoch s vybavením pre núdzové prekrývanie striech po požiaroch či veterných smrštiach a tiež so súpravami materiálu, ktorý je potrebný na krátkodobé núdzové ubytovanie osôb po mimoriadnych udalostiach. Ide hlavne o vykurované stany s hygienickým zázemím.

BBSK spoločne s partnerskou maďarskou Nógrádskou župou uspela v programe INTERREG a na projekt s názvom „Zvýšenie pripravenosti maďarských a slovenských regiónov na riadenie rizík súvisiacich s katastrofami“ získala viac ako milión eur. Za tie obstará materiálno-technické vybavenie, ktoré rozdelí medzi vybrané dobrovoľné hasičské zbory v jednotlivých okresoch oboch krajov.

„Tento projekt pomôže spojiť a zosieťovať dobrovoľné hasičské zbory a poskytne im na to prostriedky,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter na dnešnom tlačovom brífingu, ktorý sa konal priamo pred sídlom Dobrovoľného hasičského zboru mesta Fiľakovo. Zároveň ocenil prácu dobrovoľných aj profesionálnych hasičov, ktorí sú podľa jeho slov „najlepšie zorganizovanou organizačnou zložkou v našom štáte“.

Na brífingu za slovenskú stranu vystúpil aj riaditeľ Krajského riaditeľstva hasičského a záchranného zboru Banská Bystrica Dušan Hancko a člen prezídia Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR Pavol Zapletal. Práve s nimi kraj na celom projekte spolupracuje, aby hasičské zbory dostali naozaj techniku, ktorú potrebujú, a dostala sa tam, kde bude najviac užitočná.

Cieľom tohto projektu je zvýšiť intervenčné kapacity dobrovoľných hasičských zborov. Vplyvom klimatickej zmeny sa nám nároky na ich vybavenie neustále zvyšujú a práve toto má riešiť aktuálny projekt INTERREG. Zároveň, súčasťou projektu je aj zvyšovanie odbornosti a kvalifikácie dobrovoľných hasičov, vrátane rozšírenia vodičských oprávnení na skupinu E, ktorá je potrebná pre ťahanie prívesných vozíkov so zvýšenou hmotnosťou,“ vysvetlil Hancko.

Len v Banskobystrickom samosprávnom kraji je aktuálne kategorizovaných 283 dobrovoľných hasičských zborov miest a obcí, ktoré majú celkovo asi 10 000 členov. Spomínanú novú techniku by mali dostať v priebehu nasledujúceho roka až 1,5 roka.

Dôležitosť dobrovoľnej hasičskej ochrany si rovnako uvedomujú aj na druhej strane hranice, v partnerskej Nógrádskej župe.

Musíme urobiť všetko pre to, aby sme naše záchranné zložky pripravili na situácie, ktoré môžu nastať. Hovorím o povodniach a ochrane majetku, o požiaroch a čo najrýchlejších zásahoch pri nich či o katastrofách, ktoré si vyžadujú okamžitú reakciu. Verím, že naša spolupráca bude pokračovať a vytvoríme také podmienky, aby obyvatelia našich krajov žili v bezpečí,“ uzavrel nógrádsky župan Nándor Skuczi.

Foto: Sobotnik.sk

Pridaj komentár