Poltársky okres zažije veľké pátranie. Budú hľadať mimozemské teleso, ktoré preletelo nad R. Sobotou

Bolid, meteor, mimozemské teleso

MÁLINEC – Pri prvom pátraní sa ho nepodarilo nájsť, ale 8. apríla 2024 sa uskutoční ďalšie. V okrese Poltár budú hľadať mimozemské teleso, ktoré vlani počas leta preletelo oblohou v oblasti Rimavskej Soboty.

Ide o udalosť, ktorá vtedy výrazne zarezonovala v rôznych médiách. Šlo o mimozemské teleso s hmotnosťou niekoľko desiatok kilogramov, ktoré vstúpilo do atmosféry Zeme a prístroje ho zaznamenali vo výške zhruba 63 kilometrov nad zemským povrchom juhovýchodne od Rimavskej Soboty.

V priestore doslova skoro nad Rimavskou Sobotou vtedy došlo k niekoľkým detonáciám. Počuli sme ich aj my u nás vo hvezdárni. Kolega bol dokonca v tom čase na terase pri kupole, ale bola zamračená obloha, takže nič nevidel,“ zaspomínal si Karol Havrila, vedúci Hvezdárne v Rimavskej Sobote.

Najprv nebolo zrejmé, čo to v atmosfére vybuchlo. Pozdejšie sa ale objavili snímky z okolia Budapešti, kde rôzne verejné kamery vďaka jasnejšej oblohe zaznamenali, že oblohou preletel takzvaný denný bolid.

Na tomto mieste treba trochu vysvetliť terminológiu. Ak nejaké menšie mimozemské teleso vstúpi do atmosféry, nazýva sa meteoroid. Keď v nej vytvorí svetelný jav, tomu javu sa hovorí meteor. No a ak dané teleso prežije pád atmosférou a jeho časť dopadne na zem, tie zvyšky sú meteorit.

Bolid je v podstate niečo podobné ako meteor, teda svetelný úkaz. Ak však meteor prekoná jasnosť Venuše na večernej oblohe, tak vtedy sa označuje ako bolid,“ objasnil Havrila.

Kupola rimavskosobotskej hvezdárne. Vľavo sa nachádza bolidová kamera, ktorá sníma svetelné úkazy v atmosfére

Odborníci hneď začali hľadať prípadné ďalšie zábery tohto kozmického telesa, pomocou ktorých by vedeli vypátrať jeho dopadovú oblasť. Teda lokalitu, kde by sa dali na zemi nájsť jeho zvyšky.

Po pár dňoch sa objavil snímok zo Starej Lesnej, kde majú celooblohovú kameru a tento bolid zaznamenali. Čiže už sme mali zábery z dvoch staníc a vtedy pomocou jednoduchej geometrie vieme vypočítať, ako to teleso letelo atmosférou a dopočítať, kde asi dopadlo,“ pokračoval vedúci rimavskosobotskej hvezdárne.

Výsledkom výpočtov bola oblasť pri vodnej nádrži Málinec neďaleko rovnomennej obce v severnej časti Poltárskeho okresu. „Vypočítali to českí kolegovia. Spomínaná dopadová oblasť bola dlhá 12 kilometrov a široká jeden kilometer,“ konkretizoval Havrila.

Ako vidieť, vôbec nejde o malé územie, na ktorom treba nájsť neveľké úlomky. Navyše, je to o to ťažšie, že ide o členitý terén s kopcami vysokými okolo 800 metrov, dolinkami, zrázmi, lesmi a kadejakými porastmi.

Do lokality dopadu už vlani prišli viaceré expedície, ktoré úlomky hľadali. „Najväčší úlomok mal mať kilogram, ostatné od pár gramov až po stovky gramov. Ten kilogramový dopadol až do oblasti Látok,“ uviedol vedúci hvezdárne.

Najväčšia expedícia, ktorá tento úlomok hľadala, mala až 40 členov. „Vytvorili sme vtedy doslova rojnicu, teda človek vedľa človeka a spoločne sme prečesávali terén. Nepodarilo sa nám ho však nájsť,“ skonštatoval Havrila.

Kompetentní to však nevzdali a do terénu dopadovej oblasti sa vrátia v pondelok 8. apríla 2024 na nové hľadanie. „Skúsime to, kým vegetácia po zime ešte nie je nejaká veľká. Predpokladám, že príde 10 až 20 ľudí,“ avizoval vedúci rimavskosobotskej hvezdárne, pod taktovkou ktorej pátranie prebehne.

Pochopiteľne, celé územie 12 štvorcových kilometrov by nedokázali obsiahnuť, preto si vytypovali niektoré oblasti na nové hľadanie, ktoré nebude jednoduché. „Ja som optimistický hvezdár a šanca je vždy,“ zakončil vedúci hvezdárne s úsmevom.

Ak by sa tento bolid napokon podarilo nájsť, patril by medzi 40 najexkluzívnejších meteoritov v tom zmysle, že jeho dráha by bola kompletne vystopovaná od miesta, odkiaľ v Slnečnej sústave prišiel, až po miesto dopadu.

Hlavné foto: ilustračné, Pixabay.com

Pridaj komentár