LUČENEC: Noc múzeí a galérií priblíži históriu závodu Poľana Lučenec

Radnica Lučenec, v ktorej sídli Mestské múzeum Lučenec

LUČENEC – Tohtoročná Noc múzeí a galérií v Mestskom múzeu Lučenec (MML) bude v znamení tematického večera s názvom Ako sa nosila Poľana. Predstaví príbeh textilnej továrne Poľana Lučenec, ktorá bola v časoch socializmu jednou z najvýznamnejších v tejto metropole Novohradu.

Podľa vedúcej MML Andrey Moravčíkovej mali vlnárske závody Poľana v lučeneckej mestskej časti Opatová pre mesto a región obrovský význam aj v tom, že zamestnávali prevažne ženy.

„Dostupnosť módneho kvalitného materiálu na kostýmy a kabáty v dobe socializmu bola inšpiráciou pre odevy šité doma, a to nielen pre ženy. Strihy z podpultového módneho časopisu Burda sa stali neodolateľné pre mnohé Lučenčanky. Ich invenciou a prispôsobovaním vznikli jedinečné kreácie nositeľné aj dnes,“ povedala Moravčíková.

Počas sobotného večera ponúkne lučenské mestské múzeum návštevníkom špeciálne aktivity, rozmanité zážitky, vzdelávanie, zábavu, reflexiu a zdieľanie vedomostí. V celovečernom programe predstaví nielen nezabudnuteľnú tvorbu Lučenčaniek z látok vyrobených vo vlnárskych závodoch Poľana, ale priblíži aj príbeh týchto vlnárskych závodov. Súčasťou programu bude aj slávnostné otvorenie obnovenej stálej expozície Sternlichtovej a Rakottyayho smaltovne.

O občerstvenie sa postarajú partneri podujatia z domácej i regionálnej gastro scény, nebude chýbať ani ochutnávka vín od vinárov z Veľkokrtíškej vínnej cesty. „Slovom nás bude celý večer sprevádzať Matej Gajdoš, o hudobnú zložku sa postará Tanečný orchester Rimavská Sobota,“ dodala na záver Moravčíková.

Poľana Lučenec bola súčasťou väčšieho štátneho podniku. Dňa 1. januára 1969 totiž vznikla nová výrobná organizácia s názvom Slovenské textilné podniky, generálne riaditeľstvo Trenčín.

Tvorili ho Bavlnárske závody V. I. Lenina Ružomberok, Závody MDŽ Bratislava, Závody 1. mája Liptovský Mikuláš, Tatraľan Kežmarok, Lykové a textilné závody Revúca, Ľanárske a konopárske závody Holíč, Slovenské vlnárske závody Žilina, Merina Trenčín, Poľana Lučenec, Tatrasvit Svit, Slovenka Banská Bystrica, Pleta Banská Štiavnica, Trikota Vrbové, ako aj Odevné závody Trenčín, Makyta Púchov, OZKN Prešov, Zornica Bánovce nad Bebravou.

Textilný priemysel so zameraním na kvalitné vlnené látky v Lučenci pretrval až do dnešných dní, aj keď v obmedzenej produkcii.

Foto: ilustračné, Sobotnik.sk

Pridaj komentár