RIMAVSKÁ SOBOTA: V múzeu sa uskutoční podujatie Múzejné leto

RIMAVSKÁ SOBOTA – V Gemersko-malohontskom múzeu (GMM) v Rimavskej Sobote si návštevníci môžu aktuálne okrem skutočne bohatej stálej expozície pozrieť aj tri dočasné výstavy. Jednou z nich je výstava sprístupnená 9. mája 2024 s názov Cesta okolo sveta za 80 dní – slávni cestovatelia, exotické zbierky, ktorú priblíži podujatie Múzejné leto.

V zbierkach Gemersko-malohontského múzea sa vďaka založeniu inštitúcie v roku 1882 nachádza súbor 465 zbierkových predmetov z mimoeurópskych, tzv. exotických oblastí. Cestovatelia, zberatelia a múzejníci generácií z druhej polovice 19. storočia a z prelomu 19. a 20. storočia sa podľa trendov danej doby zameriavali nielen na zbieranie predmetov nájdených a typických pre región, Gemersko-malohontskú župu alebo Uhorsko, ale aj na dokumentáciu zaujímavých predmetov, ktoré sa dostali do župy predovšetkým z dôvodu ich vzácnosti a exotickosti.

Táto výstava sa zameriava na prezentáciu 36 rôznych exotických artefaktov zo zbierok Gemersko-malohontského múzea, ktoré sa zachovali pre potomkov z obdobia rokov 1850 až 1950. Vzácne a cenné pamiatky pokrývajú široké spektrum území od Severnej a Južnej Ameriky, cez Afriku, Áziu až po Oceániu.

Túto exotickú atmosféru sme chceli navodiť našim návštevníkom prostredníctvom podujatia, ktorý nesie názov Múzejné leto. Podujatie Múzejné leto sa v priestoroch múzea uskutoční vo štvrtok 27.júna 2024,“ uviedla PR manažérka múzea Szilvia Tóth.

Ako dodala, v doobedňajších hodinách si pre študentov pripravili dve odborné prednášky, ktoré sa týkajú tejto tematiky. „S názvom Cudzokrajné, ale naše! sa uskutoční prednáška biologičky múzea Moniky Gálffyovej o exotických prírodovedných predmetoch múzea. Vo svojej odbornej prednáške s názvom Moje cesty vo Východnej Indii bude hovoriť náš historik Igor Kerepesi o cestách Emanuela Andrássyho,“ priblížila.

V popoludňajších hodinách, presnejšie o 15:00 hodine pozýva GMM všetkých záujemcov na kaligrafický workshop v arabčine s Mirom Obaidullahom, kde sa budú vyrábať originálne arabské pohľadnice.

Hlavným programom podujatia bude o 16:30 hodine vystúpenie tanečného divadla Sivasakti Kalánanda, pod vedením riaditeľky a zakladateľky Panni Somi. Panni Somi je indologička, tanečníčka bharatanatyamu a choreografka, ktorá vyštudovala indológiu na ELTE so špecializáciou na indické divadlo, tanec a dejiny drámy. Indickým tancom sa venuje celý svoj život, tanečné divadlo oslávilo v roku 2022 15. výročie svojho založenia.

Počas podujatia ponúkame možnosť kurátorskej prehliadky výstavy Cesta okolo sveta za 80 dní. Slávni cestovatelia, exotické zbierky v sprievode riaditeľky múzea a kurátorky výstavy Évy Kerényi.

Foto: ilustračné, Sobotnik.sk

Pridaj komentár