RIMAVSKÁ SOBOTA: V múzeu vystavujú bociana, ktorého zrazil autobus v Tornali

preparát bociana bieleho

RIMAVSKÁ SOBOTA – Aj zvieratá môžu mať pohnuté osudy. Jedným z nich je dermoplastický preparát bociana bieleho, ktorého ako predmet mesiaca apríl vystavuje Gemersko-malohontské múzeum (GMM) v Rimavskej Sobote.

Na Slovensku každoročne umiera niekoľko desiatok bocianov po náraze do elektrického vedenia, po zásahu elektrickým prúdom a následkom zrážky s dopravnými prostriedkami. Takto sa dostal do nášho múzea aj tento samec,“ priblížila PR manažérka múzea Szilvia Tóth.

Ako dodala, podľa krúžku, ktorý mal bocian na nohe, vedia, že sa vyliahol v hniezde v obci Hont v župe Nógrád na severe Maďarska (blízko slovenských hraníc), kde bol ako mláďatko okrúžkovaný 22. júna 2022. „Kade sa potom pohyboval, nevieme. Jeho životná púť sa skončila 3. apríla 2023 na Mierovej ulici v Tornali, kde ho, žiaľ, zrazil autobus,“ vysvetlila Tóth.

Následne sa jeho telo dostalo na Správu Národného parku Muránska planina a odtiaľ do Gemersko-malohontského múzea.

Bocian biely je jeden z najznámejších druhov vtákov, ktoré u nás hniezdia. Má palearktický typ rozšírenia, obýva takmer celú Európu. Hniezdi prakticky na celom území Slovenska do nadmorskej výšky zhruba 850 metrov.

Bocian biely hniezdil pôvodne na stromoch, dnes sa však na Slovensku nachádza už len niekoľko málo stromových hniezd. V súčasnosti hniezdi najmä v intravilánoch obcí, mimo nich len vzácne. Ešte pred niekoľkými desaťročiami si hniezda staval hlavne na komínoch budov, prípadne strechách stodôl, no dnes ich stavia väčšinou na stĺpoch elektrických vedení a na hniezdnych podložkách,“ objasnila PR manažérka múzea.

Hniezdi raz ročne, v znáške má najčastejšie 2 – 5 vajíčok. Živí sa živočíšnou potravou, napríklad hadmi, žabami, malými rybkami, dážďovkami, hmyzom či hrabošmi. Potravu si zbiera na poliach, lúkach a zamokrených plochách v okolí hniezda.

Bocian je sťahovavý, zimné obdobie trávia naše populácie hlavne vo východnej a južnej Afrike, no niekoľko jedincov bociana už pravidelne prezimuje aj na Slovensku. Zo zimovísk sa väčšina jedincov vracia koncom marca a začiatkom apríla, ako prvé sa vracajú samce. Jesenný ťah začína okolo 10. augusta a väčšina našich bocianov odlieta do konca augusta.

Foto: GMM

Pridaj komentár