MURÁŇ: Históriu obce, hradu a regiónu v miestnom múzeu približujú tri nové videá

interaktívne videá

MURÁŇ – Ponuku pre návštevníkov Obecného múzea Muráň obohatili nové videá, ktoré prezentujú históriu dediny, priľahlého regiónu a Muránskeho hradu. Prezentovali ich zástupcovia Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Gemer a Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) na piatkovej (24. 5.) tlačovej konferencii priamo v Muráni.

Videá si návštevníci môžu pozrieť priamo v múzeu na dotykových obrazovkách. Zatiaľ sú tri, úvodné video so všeobecnými informáciami, a ďalšie dve, ktoré sú zamerané na obec Muráň a Muránsky hrad. Cieľom tohto projektu je zlepšiť ponuku cestovného ruchu v regióne a zaujímavým spôsobom priblížiť návštevníkom múzea historické udalosti a miestne kultúrne dedičstvo.

Interaktívne videá približujú históriu Muránskeho hradu, či už známu legendu o tom, ako vznikol názov skalného brala Cigánka, ľúbostný vzťah Františka Wesselényiho a Márie Széchyovej, ako aj celé dejiny hradu a jeho obliehania v rôznych obdobiach. Ďalšie dve videá opisujú ako sa v Muráni vyrábala známa muránska kamenina a dejiny osídlenia od jej vzniku.

Múzeum Muráň
Múzeum Muráň

Realizácia tohto projektu je len jedným z mnohých krokov, ktoré organizácia podniká na podporu a rozvoj cestovného ruchu na Gemeri. Návštevníci tak majú možnosť zažiť históriu Muránskeho hradu a obce Muráň v úplne novom svetle, čo prispieva k ich vzdelávaniu a zábave. Projekt je dôkazom úspešnej spolupráce, ktorej cieľom je aj zlepšenie ponuky cestovného ruchu v regióne,” povedal Jaroslav Hric, výkonný riaditeľ OOCR Gemer.

Podpredseda BBSK Ján Beljak uviedol, že je je rád, že kraj má schému, cez ktorú podporuje rozvojové zámery vo svojich regiónoch. „Interaktívne video nie je jediným podporeným projektom v obci Muráň, v minulosti sme tu prispeli aj k riešeniu parkovacích kapacít, či dostupnosti obľúbeného sysľoviska. Verím, že OOCR Gemer bude spolu so svojimi členmi prichádzať s ďalšími projektmi, ktoré budú prispievať k rozvoju cestovného ruchu. v tomto regióne,“ podotkol.

Starosta Muráňa Roman Goldschmidt zdôraznil, že nové videá zatraktívnili expozíciu muránskeho múzea. „Pomaličkými krôčikmi sa snažíme Muráň dostať na piedestál, aby bol centrom rozvoja cestovného ruchu v rámci okresu Revúca,“ zakončil starosta.

Foto: Sobotnik.sk

Pridaj komentár