PLEŠIVEC: Jedny z najkvalitnejších fresiek na Slovensku boli zreštaurované

Kostol Plešivec

PLEŠIVEC – Gemer je plný starobylých gotických kostolov so zachovanými stredovekými nástennými maľbami. Medzi nimi vyniká chrám v Plešivci (okres Rožňava), ktorého fresky patria medzi tie najkvalitnejšie nielen v regióne, ale na celom Slovensku.

V uplynulých rokoch sa tieto nástenné maľby vďaka podpore Košického samosprávneho kraja (KSK) vo výške 13 000 eur dočkali obnovy a boli zreštaurované. Výsledok obnovy prezentovali predstavitelia KSK a združenia Gotická cesta dnes (9. 5.) priamo v Plešivci.

Kostol v Plešivci, ktorý patrí Reformovanej kresťanskej cirkvi, je výnimočný svojou freskovou výmaľbou. Pozeráme sa na najkvalitnejšie nástenné maľby, ktoré na Slovensku máme a priamo odkazujú na taliansku školu freskárskej výzdoby,“ zdôraznil Peter Palgút, podpredseda združenia Gotická cesta.

Ako dodal, keď tento umelecký trend vznikol a začal sa šíriť po Taliansku, trvalo len pár desiatok rokov, kým sa dostal aj do Plešivca. „Hovorí to veľmi veľa o význame tohto miesta, o jeho politickom a ekonomickom vplyve,“ podotkol.

Plešivec

Bohužiaľ, tieto vzácne fresky sa nezachovali v pôvodnom rozsahu, pretože v 16. storočí bol kostol vypálený a 60 rokov bol potom ruinou. Negatívny vplyv mali aj prestavby kostola v ďalších obdobiach.

Napriek tomu sa reštaurátorom v priebehu posledných vyše desiatich rokov podarilo zreštaurovať do čo najvernejšej podoby,“ uviedol Palgút.

Ako pokračoval predseda KSK Rastislav Trnka, po postupnej rekonštrukcii gemerských gotických kostolov je druhým krokom ich postupné otváranie a sprístupňovanie verejnosti. Kraj to podporuje aj grantovou schémou.

V minulých rokoch sme zafinancovali sprievodcov a prináša to prvé ovocie. Máme o 80 percent vyššiu návštevnosť ako rok predtým. Verím, že postupnými malými krokmi budeme postupne zveľaďovať naše kultúrne dedičstvo,“ povedal Trnka.

Plešivec

Podľa riaditeľky Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus Lenky Vargovej Jurkovej od 15. júna do 15. septembra po Gotickej ceste premáva mikrobus a kraj zároveň podporil aj sprístupnenie kostolov.

Tento mikrobus bol vlani obsadený na 56 percent. V týchto aktivitách chceme pokračovať ďalej, pretože vidíme, že Gemer je ešte stále takým neobjaveným kúskom Košického kraja,“ doplnila s tým, že postupne stúpa aj počet prenocovaní v regióne.

Kostol Plešivec dal postaviť v 14. storočí rok Bebekovcov, ktorý zabezpečil aj bohatú freskovú výzdobu. Šlo o veľmi významný rod, ktorý mal kontakty priamo na kráľovskom dvore a viacerí jeho členovia boli významnými hodnostármi.

V roku 2022 spolu s ďalšími pamiatkami Gotickej cesty získal tento kostol prestížnu značku Európske kultúrne dedičstvo.

Pridaj komentár