V Rimavskej doline budú môcť turisti využívať ďalšiu rozhľadňu

RIMAVSKÉ BREZOVO – Drevená veža pri požiarnej zbrojnici v strede Rimavského Brezova vďaka dotácii Miestnej akčnej skupiny (MAS) Malohont ožije. Po aktuálnej rekonštrukcii by mala slúžiť ako vyhliadkové miesto, odtiaľ turisti uvidia blízke okolie. Pre Sobotnik.sk to potvrdil starosta Marián Šivara.

Ide o asi 14-metrovú drevenú vežu, ktorá mala od začiatku na vrchole vyhliadku. Príležitostne však slúžila aj na sušenie hasičských hadíc. Za získaných 50 000 eur ju zrekonštruujeme,“ priblížil starosta.

Turisti sa na vyhliadkovú vežu dostanú točitým schodiskom. Po zákonných lehotách, ktoré treba v rámci výzvy dodržať, získa veža aj ďalšie využitie. Obec totiž plánuje po čase dokúpiť naviják, ktorým budú do prázdneho stredu veže vyťahovať a sušiť hasičské hadice.

Máme aktívnych dobrovoľných hasičov, ktorí chodia často na zásahy. Hadice v súčasnosti sušia len na asfalte na námestí,“ vysvetlil Šivara.

Kostol Rimavské Brezovo
Kostol Rimavské Brezovo

V Rimavskom Brezove majú vlastne až dva hasičské zbory. Prvým je Dobrovoľný hasičský zbor obce (DHZO), ktorého história sa datuje do roku 1930. Druhý zbor je zásahovou jednotkou, ktorá má 12 vyškolených hasičov, čo vyžaduje platná legislatíva.

V tomto druhom zbore môžu byť len členovia starší ako 18 rokov. Pred tromi rokmi obec hasičom zrekonštruovala požiarnu zbrojnicu, v ktorej majú priestory na prezlečenie i zasadaciu miestnosť.

Z veže, ktorá by mohla byť sprístupnená koncom leta, bude vidieť na celú dedinu a blízke okolie. Netradičný pohľad ponúkne aj na miestny gotický kostol, v ktorom sa nedávno skončilo 14-ročné reštaurovanie nástenných malieb. Lákadiel v Rimavskom Brezove a okolí je však viac.

Okrem pamätníka spisovateľa Ľudovíta Kubániho je veľkou zaujímavosťou je napríklad hradisko na kopci Sinec, kam z Rimavského Brezova vedie trasa, vyznačená modrobielymi ikonami hradu. Pred pár rokmi ju vytvoril nadšenec pre regionálnu históriu a starosta neďalekých Rimavských Zalužian Milan Medveď.

Val hradiska na Sinci
Val hradiska na Sinci

Druhou zaujímavosťou je dievčenský cintorín pri turistickej Ceste Márie Széchy, čo je miesto opradené legendami z tatárskych čias. V okolí sú až tri ďalšie gotické kostoly (Kyjatice, Kraskovo, Rimavská Baňa) a rovnako tri minerálne pramene – šťavice.

Aj to u nás zvyšuje turistický ruch. Voda z týchto šťavíc má priaznivý účinok na žalúdok,“ zakončil Šivara.

Nová vyhliadková veža rozšíri ponuku rozhľadní v okolí. Najbližšia je hneď v susednej Rimavskej Bani na kopci Vŕšok, ďalšia na Maginhrade nad Nižným Skálnikom. Tretia sa nachádza na laze Slopovo nad Klenovcom.

O vybudovaní rozhľadní sa hovorilo aj na kopci Sinec či na Tŕstí pri Tisovci. Doteraz však zostali len v rovine zámerov a plánov.

Pridaj komentár