Takto sa za desať rokov zmenil kaštieľ v Jelšave

Jelšava, kaštieľ

JELŠAVA – Samospráve Jelšavy sa za posledných 10 rokov podarilo úctyhodným spôsobom zveľadiť dovtedy chátrajúci coburgovský kaštieľ, ktorý patrí k najväčším stavbám svojho druhu na Gemeri. Mali sme šťastie, že sme ho začali pravidelne navštevovať práve v roku 2015, keď sa začali záchranné práce, a vieme tak porovnať vtedajší stav so súčasným.

Odvtedy sa pamiatka v mnohom zmenila k lepšiemu. Pracovníci pod vedením koordinátorky pamiatkovej obnovy Viery Kozárovej priestory kaštieľa upratali a na mnohých miestach realizovali potrebné práce. Takmer celý objekt dostal novú strechu, vrátili sa naň pôvodné mreže a pribudli nové.

Bolo však toho oveľa viac. Najväčším úspechom bolo získanie dotácie zhruba milión eur z nórskych fondov na obnovu zadnej časti pamiatky, ktorá je už hotová (hoci ešte treba dotiahnuť niektoré administratívne úkony).

V kaštieli pribudla možnosť prespania vďaka nevšedným bunkám od združenia Čierne diery a samospráva ho príležitostne sprístupňuje počas rôznych podujatí. Naposledy počas Dní mesta Jelšava, keď si návštevníci okrem iného mohli pozrieť vo veži (či v bývalej sýpke) výstavu malieb všestranne nadanej gemerskej umelkyne Evy Wilson.

Zaujímavosťou je i vytvorenie expozície školskej triedy, odkazujúcej na niekdajšie Poľnohospodárske odborné učilište (POU) v Jelšave na začiatku 60. rokov. Kaštieľ vtedy slúžil ako internát, o čom dodnes svedčí tabuľka na priečelí.

Naša fotogaléria so snímkami starými len pár dní ukazuje, ako to v kaštieli Coburgovcov aktuálne vyzerá:

Pridaj komentár