Takto dnes vyzerá motorest Halier (FOTOGALÉRIA)

LUČENEC/TOMÁŠOVCE – Kedysi jedno z najlepších reštauračných zariadení svojho druhu v okolí sa pomaly mení na ruinu. Motorest Halier pri ceste I/16 neďaleko Lučenca je dnes opustené a chátrajúce miesto plné odpadkov.

Dobré meno si Halier získal ešte za socializmu, keď sa tam zastavovali na občerstvenie mnohí okoloidúci. Kuchyňa bola skutočne výborná a veľa zákazníkov si pochvaľovalo napríklad chýrnu fazuľovicu. Pri motoreste bol i kemping a celkovo šlo o rušné a obľúbené miesto.

Halier fungoval aj po roku 1989 či v novom tisícročí, ale novým podmienkam sa nedokázal plne prispôsobiť. Úroveň tohto reštauračného zariadenia postupne upadala a príliš sa neinvestovalo ani do vnútorného zariadenia. Mnohí návštevníci preto kritizovali, že akoby zastalo v čase a sťažovali sa aj na personál.

Pohľad dovnútra motorestu cez okno

Úpadok vyvrcholil koncom septembra 2022, keď bol Halier definitívne zatvorený. Príspevok o zatvorení sa nachádza na facebookovej stránke Motorest HALIER a je posledným, ktorý na stránke so 639 sledovateľmi pribudol.

Dnes je Halier už iba tieňom niekdajšieho slávneho motorestu. Pútače pri ceste dodnes hlásia, že Halier je otvorený, ale nie je to pravda. Už na prvý pohľad vyzerá opustene, hoci pri vonkajších stoloch dodnes zostalo prestrešenie, na priečelí reklamný banner lákajúci na vyprážaný syr za 4,99 eura a na tabuli pri vchode dokonca kriedou napísaná ponuka dňa.

Okná na objekte sú odchýlené a zadné dvere roztvorené dokorán. Do budovy sme však nevstupovali, rešpektujeme práva vlastníka, hoci evidentne sa o svoju nehnuteľnosť nestará. Všetky fotografie pochádzajú z verejne dostupného priestranstva.

Všade v okolí sa povaľujú odpadky. Vidieť, že niektorí jedinci sem smeti rovno vyviezli a na viacerých miestach sú vyhodené fľaše s močom z kamiónov či použité kondómy. Objekt motorestu aj priľahlé schátrané chatky sa stali útočiskom bezdomovcov a vandalov.

Ako v roku 2009 informoval portál Mynovohrad.sme.sk, vtedajší vlastník, obec Tomášovce, plánovala motorest aj s chatkami zrekonštruovať. „Mnohé firmy preplácajú rekondičné pobyty svojim zamestnancom, a tak by sa Halier mohol využiť aj na tento účel. Bol by to prínos pre obecný rozpočet,“ povedal pre Mynovohrad vtedajší starosta Karol Dovala.

Zámer sa však nikdy nezrealizoval a dnes je podľa katastra nehnuteľností vlastníkom motorestu a priľahlých pozemkov akciová spoločnosť z Levíc. Halier však postupne speje k zániku a slávna história vyhľadávaného motorestu je už asi navždy minulosťou. Naopak, neďaleko pri benzínovej čerpačke stále funguje reštaurácia Euromotorest, kde sa dá dobre najesť.

Pridaj komentár