Tornaľa chystá opatrenie, ktorým chce zvýšiť počet obyvateľov s trvalým pobytom

Mestský úrad Tornaľa

TORNAĽA – Vytvorenie zľavovej karty pre obyvateľov mesta má byť jeden z krokov, ktorými chce samospráva Tornale v Revúckom okrese motivovať ľudí, aby si tam nahlasovali trvalý pobyt. Na jednom z posledných zasadnutí tornaľského mestského zastupiteľstva (MsZ) to avizovala primátorka Erika Győrfiová.

Ide o problém, s ktorým zápasí veľa miest. Mnohí ľudia totiž dlhodobo bývajú a pracujú v meste, ale trvalý pobyt si formálne nechávajú vo svojich obciach. Tornaľa preto podľa primátorky hľadá legálne možnosti riešenia tejto situácie. Jednou má byť práve karta zliav a výhod pre občanov s trvalým pobytom.

Už dávno sme to pozerali v iných mestách a tiež sa na to pripravujeme. Máme totiž informácie, že veľa ľudí z dedín si tu prenajíma byty. Bývajú tu napríklad mladé rodiny, s ktorými som sa osobne stretla. Majú problém, že majiteľ ich tam nechce prihlásiť na trvalý pobyt. Niektorí takto bývajú aj päť či šesť rokov,“ podotkla Győrfiová.

Takíto ľudia podľa jej slov napríklad produkujú odpad, ktorý musí mesto vyvážať, ale za túto službu neplatia. Okrem toho za nich samospráva nedostáva podielové dane.

„Veľmi veľa ľudí tu takto žije. Niektorí sú úplne načierno, iní majú prechodný pobyt, ale tých je skutočne málo,“ poznamenala primátorka.

Podľa posledných údajov samosprávy žilo v meste k 23. aprílu 2024 dovedna 6739 ľudí. Győrfiová však tvrdí, že skutočný počet obyvateľov je oveľa vyšší než uvádzajú štatistiky.

Poslanec Zoltán Antal sa opýtal, či mesto nemá nejaké možnosti, ako prenajímateľov donútiť k nahláseniu trvalého pobytu. Primátorka mu odpovedala, že je to skutočne náročné.

Väčšinou je to rodina, ktorá je ‚na návšteve‘. Sú tu mesiac, potom odídu na dva dni a zase prídu na tri mesiace. Nikomu nemôžete poslať návštevu preč. Do obydlia im vstúpiť nemôžeme, to garantuje ústava. Je to veľký problém, ťažká agenda, s ktorou si niet čo počať,“ skonštatovala Győrfiová.

Zľavovú kartu pre obyvateľov s trvalým pobytom zaviedla v nedávnej minulosti susedná Rožňava. Poskytuje cez ňu napríklad polovičnú zľavu na parkovnom, vstupnom na kúpalisko a zimný štadión, ako aj poplatku za materskú školu. Občania mesta zároveň môžu využiť nižšie vstupné na kultúrne a športové podujatia.

Pridaj komentár