V Hnúšti spustili petíciu. Nechcú, aby sa v priemyselnom parku spracovával odpad

Vizualizácia plánovaného CEBZ v Nových Zámkoch. Podobné by mohlo vzniknúť v Hnúšti. Foto: Slovenský plynárenský priemysel

HNÚŠŤA – Nesúhlas so zámerom vybudovať v Hnúšti centrum energetického a biologického zhodnocovania odpadu (CEBZ) sa rozhodla časť obyvateľov mesta a regiónu vyjadriť prostredníctvom petície. Spustená bola 12. júna 2024, v čase písania článku o deň neskôr obsahovala vyše 140 podpisov.

Ako sme písali v našom nedávnom článku, na Slovensku majú vzniknúť štyri takéto centrá. V regiónoch Gemer a Novohrad sa rozhoduje medzi Lučencom a Hnúšťou. V prípade Lučenca by mohlo centrum stáť pri skládke odpadu na Čurgove, teda asi 1,3 kilometra od intravilánu mesta. Ak by bolo v Hnúšti, situované by bolo v priemyselnej zóne. Rozhodnuté o výstavbe zatiaľ nie je ani v jednom meste, stále ide len o zámer.

Iniciátori petície sa obávajú, že prípadné zriadenie CEBZ v Hnúšti nepriaznivo ovplyvní život v meste i regióne.

Nižšie podpísaní občania dotknutého regiónu nesúhlasíme s výstavbou zariadenia na zhodnotenie odpadov v intraviláne mesta Hnúšťa. Vzhľadom na uvádzanú kapacitu 100 000 ton odpadu ročne to okrem zhoršenia životného prostredia samotným uskladnením a prevádzkou predstavuje aj znečistenie životného prostredia zvýšením frekvencie nákladnej dopravy,“ uvádzajú v petícii, ktorá je dostupná na stránke Peticie.com.

Upozorňujú, že to ročne môže pre Hnúšťu predstavovať záťaž v podobe 10 000 kamiónov ročne. Okrem toho sa obávajú zvýšenia prašnosti, hlučnosti a poškodenia ciest. Súčasne žiadajú poslancov, aby zrušili príslušný investičný zámer, ktorý schválili vo februári 2024.

Okrem Hnúšte či Lučenca by mali ďalšie tri CEBZ vzniknúť v Poprade, Martine a Nových Zámkoch. V prvom menovanom meste obyvatelia voči zámeru tiež spísali petíciu, ako informoval portál Poprad.dnes24.sk. Podobnú petíciu zorganizovali aj občania v Martine.

Najďalej sa posunul projekt CEBZ v Nových Zámkoch. Podľa webu mynovezamky.sme.sk už vo februári mal platné rozhodnutie EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) a spustenie optickej plánovali na prvý polrok 2024.

Podrobnejšie informácie k téme nájdete v našom spomínanom nedávnom článku:

Pridaj komentár