ILONA CSÁKOVÁ: Slovensko je môj druhý domov, prázdniny som prežívala v Čoltove

GEMER – Speváčka Ilona Csáková sa síce narodila v Česku a v tejto krajine prežila prakticky celý život, ale jej korene siahajú na Slovensko a to priamo k nám do regiónu Gemer. Blízky vzťah k tomuto kraju nám potvrdila v krátkom rozhovore, ktorý nám poskytla po nedávnom vystúpení na kultúrno-športovom dni v Lehote nad Rimavicou (okres Rimavská Sobota).

Môj otecko sa narodil v Čoltove (okres Rožňava, pozn. red.). V Rožňave dodnes žije moja teta a ďalšia rodina,“ povedala pre Sobotnik.sk Csáková. Spomenula tiež, že jej otec bol maďarskej národnosti a jej babička rozprávala výhradne len po maďarsky. Ona sama vie podľa vlastných slov po maďarsky počítať a povedať zopár slov.

Ako dodala, ku Gemeru má dodnes mimoriadne vrúcny vzťah. „Ja som tu prežila detstvo, všetky prázdniny som bola v Čoltove. Pre mňa je Slovensko druhý domov. Mám tu všetky korene, veď aj maminka bola Slovenka, Ilona Michalčáková,“ zdôraznila známa speváčka s tým, že za rodinou v Rožňave sa zvykne zastaviť, keď pracovne cestuje na východ Slovenska.

Ako v tejto súvislosti uvádza portál Zeny.iprima.cz, Csáková o svojich rodičoch v minulosti verejne príliš nehovorila. Výnimku spravila v roku 2009, keď si v jednom rozhovore zaspomínala, že jej otec bol pri výchove dosť autoritatívny. Dodala však, že mama otcovu výchovu vždy zmäkčovala a tak z detstva nemá nijaké traumy.

S otcom Csáková neskôr v dospelosti vychádzala dobre a v roku 2011, keď sa vydala za podnikateľa Radka Voneša, ju priviedol k oltáru, ako informoval portál iDnes.cz. Bohužiaľ, jej otec v roku 2023 zosnul.

O rodičoch prehovorila aj pre Gipsytv.eu, kde spomenula, že sa zoznámili v 60. rokoch v západočeskom meste Cheb, kam sa mama s rodičmi presťahovala a jej otec tam narukoval. „Ale ja som už rodená Chebanka, ja som Češka,“ podotkla. Zároveň poprela, že by mala rómske korene, ako sa o nej niekedy hovorilo.

V Chebe sa Csáková narodila v roku 1970 a ako uviedla pre stránku Zena.pluska.sk, už ako malé dievčatko chcela byť speváčkou. Začínala v detskom súbore Motýlci, neskôr na strednej škole v Moste s dvoma ďalšími študentkami založili zoskupenie Alotrio. Na jednom z podujatí si ju všimol kapelník skupiny Laura a její tygři, kde v 16 rokoch začala svoju profesionálnu spevácku kariéru.

V roku 1992 presedlala na sólovú kariéru, pretože, ako uviedla pre Teraz.sk, v skupine už cítila istú stagnáciu. V roku 1996 započala aj jej muzikálová dráha, pričom jej asi najznámejšou rolou sa stala Kleopatra. Trikrát skončila ako druhá v ankete Zlatý slávik, na prvú priečku sa jej však nikdy nepodarilo dosiahnuť.

Ilona Csáková je dodnes hudobne aktívna a na Slovensko zavíta na jeseň v rámci šnúry Tornero Tour 2024. Vystúpi v Košiciach, Bratislave, Nových Zámkoch a Žiline.

Pridaj komentár