Úspešná Soboťanka Jana Hurková získava v Španielsku prestížne spevácke ocenenia

Jana Hurková
Jana Hurková, známa ako Belle De Z

RIMAVSKÁ SOBOTA/MADRID. Pochádza v Rimavskej Soboty, no učarovala jej najväčšia krajina južnej Európy. Jana Hurková, umeleckým menom Belle De Z, sa vzoprela neľahkému osudu a šla za svojím snom. Dnes oceňovaná umelkyňa teší svojím hlasom celé Španielsko už viac ako dve dekády.

Pochádzate z Rimavskej Soboty, no desaťročia žijete v Španielsku. Prečo ste sa tak rozhodli?

V Španielsku žijem už od roku 1999, prišla som sem na dovolenku. Na pláži som sa zaľúbila do otca mojej dcéry. Hoci som sa vrátila na Slovensko, po mesiaci som sa rozhodla a odišla som späť do Španielska a začala som môj nový život s ním.

To znie veľmi romanticky.

Spočiatku aj bolo. V 2001 sa nám narodila dcérka, no už v roku 2004 ma partner začal psychicky a fyzicky týrať. Hoci sa náš vzťah skončil, rozhodla som sa ostať žiť v Španielsku s dcérou sama. Dnes má dcéra 23 rokov a študuje informatiku.

Mám priateľa, Španiela, s ktorým si vynikajúco rozumiem a v mojej práci ma povzbudzuje. Pred dvomi rokmi sa sem presťahovala aj moja mamina, ktorej sa tu dobre darí a zlepšil sa jej aj zdravotný stav, takže som napokon veľmi šťastná.

Vašou vášňou sa stala hudba. Verejnosť, najmä tá španielska, vás pozná ako speváčku Belle De Z. Ako sa vaša kariéra v tomto smere vyvíjala?

Od malíčka som spievala, v rodine všetci milujeme hudbu. V Rimavskej Sobote som spievala v spevokole a kostole, ale profesionálne som sa tomu začala venovať až v Španielsku. Najskôr som spolupracovala s rapermi z Latinskej Ameriky, ktorým som naspievala nejaké strofy. Jedného dňa ma oslovil jeden gitarista z Castellón de la Plana zo skupiny Just fór Blues, či by som nechcela s nimi spievať.

Je tomu už 10 rokov, čo spievam na španielskej scéne. Aktuálne mám projekty ako sólistka Belle De Z, so skupinou Bandidos, duet Back in Time, projekt s opernými skladbami, The Stars a tiež veľmi špeciálny projekt Gospel Love.

V júni ste v tejto oblasti získali aj ocenenie. O čo konkrétne išlo?

V Palacio de Longoria v Madride mi odovzdali tri ceny ORFEUM AWARDS 2024 – prvé miesto za najlepšiu originálnu skladbu You Belong, ktorú som vydala v roku 2018, ďalšie prvé miesto za najlepší hlasový tribút za AC/DC s piesňou Highway to hell a druhé miesto za najlepší scénový výstup k tej istej skladbe.

Na konte máte už v tejto oblasti mnoho úspechov. Na čo ste možno najviac hrdá?

Najviac som určite hrdá na tie ceny, ktoré som získala za vlastné skladby.

Ako hodnotíte spevácku scénu na Slovensku oproti tej španielskej?

Mam veľa známych hudobníkov na Slovensku. Popravde mi je smutno, že nemajú také príležitosti na prácu, ako tu v Španielsku. Je smutné, že toľko vynikajúcich slovenských hudobníkov nemôže robiť to, čo milujú a ak to aj robia, tak po ekonomickej stránke je to úplná katastrofa.

Ako si spomínate na časy, kedy ste žili na Slovensku? Chystáte sa sem niekedy vrátiť alebo už ostane Španielsko vaším domovom nastálo?

Spomienky sú vždy pekné, vždy sa nájdu také momenty. U mňa ich však ovplyvnil jeden zdravotný problém – pred piatimi rokmi sa mi roztrhlo šesť mozgových aneuryziem a stratila som pamäť z detstva.

Moji známi mi pomohli trošku rekonštruovať tie časy, pripomínajú mi ich aj a na niektoré veci si spomínam, ale je toho naozaj málo. Milujem Slovensko, je to moja krajina, ale tiež milujem Španielsko, pretože tu je už môj domov. Určite sa budem vracať na nejaké obdobia na návštevy. 

Ďakujeme za rozhovor a držíme palce k ďalším úspechom.

Ďakujem pekne. A ak by som mohla na záver, posielam veľmi veľa pozdravov do Rimavskej Soboty a celého Gemeru. Všetkým mojim známym a muzikantom, nech sa nevzdávajú a aj keď je to je ťažké, nech naďalej robia, čo milujú, pretože hudba je nádherná a čarovná.

Tiež by som chcela špeciálne pozdraviť kpt. Vladimíra Pompu a Alenu Pompovú, mojich rodičov a poďakovať sa im za ich podporu v hudbe. Ďakujem mamina a ocino. Rock On!

Hudobné ocenenia, ktoré získala Jana Hurková, alias Belle De Z:

Foto: archív Jana Hurková

Pridaj komentár