Zaujímavosti

R. SOBOTA: Múzeum počas augusta vystavuje ľahký guľomet, ku ktorému sa viaže príbeh

RIMAVSKÁ SOBOTA – Ľahký guľomet ZB 30J (M 37) je aktuálnym predmetom mesiaca, ktorý až do konca augusta vystavuje Gemersko-malohontské múzeum (GMM) v Rimavskej Sobote. Informoval o ňom zástupca riaditeľky GMM a vedúci oddelenia dokumentácie a správy zbierok Ján Aláč.

S mnohými zbierkovými predmetmi v múzeu sa spájajú zaujímavé príbehy. Tak je to aj s predmetom mesiaca august, ktorým je ľahký guľomet ZB 30J (M 37). Spája sa s ním príbeh, v ktorom sa riaditeľ vtedajšieho Gemerského múzea Eugen Wágner (riaditeľ v rokoch 1960 – 1965) snažil do zbierok, a hlavne do novej stálej expozície sprístupnenej v roku 1960, získať zbraň,“ uviedol Aláč.

Touto zbraňou mal byť ľahký alebo ťažký guľomet, ktorým by doplnili inštaláciu o protifašistickom odboji a Slovenskom národnom povstaní (SNP). „V prvej polovici roku 1962 Wágner v snahe získať zbraň tohto typu oslovoval rôzne organizácie, vojenské útvary, ale napríklad aj Ministerstvo národnej obrany Československa v Prahe. Po niekoľkých mesiacoch snaženia sa mu to napokon podarilo a z Delostreleckého technického učilišťa z Martina mu v júni 1962 poslali ľahký guľomet „ZB 30J (M 37),“ priblížil zástupca riaditeľky.

Táto zbraň bola pred viac než polstoročím pre odborných pracovníkov v múzeu tak trochu záhadou. Nápisy v cyrilike, štátny znak medzivojnovej Juhoslávie, zbrojovka v juhoslovanskom Kragujevaci ako výrobca…

Preto sa v roku 1962 v popise k zbierkovému predmetu uvádza len strohý údaj, že ide o zbraň vyrobenú v Juhoslávii. Charakteristický vzhľad tejto zbrane však naznačoval, že má spojitosť s medzivojnovým Československom, Československou zbrojovkou Brno a jej vynikajúcim ľahkým guľometom vz. 26 (a jeho modifikáciami), ktorý je považovaný za jednu z najlepších zbraní svojho druhu,“ skonštatoval Aláč.

V prípade zbierkového predmetu GMM však nejde v pravom zmysle o ľahký guľomet vz. 26, ale o jeho modernizáciu „ZB 30J“, ľahký guľomet určený na export do Juhoslovanského kráľovstva, v medzivojnovom období malodohodového spojenca Československa.

Vypovedá o tom písmeno v jeho značení – ‚J‘ ako Juhoslávia. Zbrane pre Juhosláviu začali byť vyrábané od prelomu rokov 1936 a 1937. Do konca júna 1938 bolo do Juhoslávie dodaných 15 000 kusov guľometov. V juhoslovanskej armáde mali označenie ‚M 37‘,“ doplnil zástupca riaditeľky rimavskosobotského GMM.

Do spojeneckej Juhoslávie bola poskytnutá aj licencia na ich výrobu. Pre spustenie výroby bol dodaný aj materiál a komponenty. Časť zbraní tak bola za pomoci odborníkov z Československej zbrojovky Brno a za využitia dodaného materiálu vyrobená aj priamo v Juhoslávii, v zbrojovke v Kragujevaci (dnes Srbsko).

Z tejto série pochádza aj guľomet v zbierkach GMM. Ako výrobca už na ňom nie je uvedená Československá zbrojovka Brno, ale Vojnotechnicki zavod Kragujevac, kde bola výroba začatá v apríli 1940,“ ozrejmil Aláč.

Po rozbití Československa, obsadení Čiech a po vzniku Protektorátu Čechy a Morava 15. marca 1939 sa výzbroj československej armády, ale aj výroba zbraní dostali do rúk Nemecka a Wermachtu, pred ktorými mali republiku brániť. Nemci tento typ ľahkých guľometov (vz. 26 a ZB 30) zaviedli do svojej výzbroje s označením „MG 30(t)“, kde „t“ je „tschechisch (český)“. Využívané boli v nemeckom Wehrmachte, ale napríklad aj u Waffen SS. Zbraň (vz. 26 aj ZB 30) využili Nemci pri všetkých svojich ťaženiach a na všetkých bojiskách.

Dňa 6. apríla 1941 začala invázia Nemecka a Talianska do Juhoslávie. O niekoľko dní neskôr sa k nim pridalo aj Maďarsko. Po porážke Juhoslávie v zbrojovke v Kragujevaci vyrobené zbrane, ale i súčiastky a materiál na výrobu ďalších guľometov tohto typu, boli z Juhoslávie  prevezené do ríše, respektíve Protektorátu Čechy a Morava.

Takto sa späť do priestoru Československa pravdepodobne dostal aj náš zbierkový predmet a po vojne bol istý čas vo výzbroji Československej ľudovej armády, aby sa v roku 1962 z prostredia armády dostal do nášho múzea,“ zakončil Aláč.

Guľomety vz. 26 boli exportované do celého radu krajín: Bolívie, Číny, Brazílie, Rumunska, Španielska, Juhoslávie, Afganistanu a iných. Využité boli vo viacerých vojnových konfliktoch: rôznymi bojujúcimi stranami v druhej svetovej vojne, v čínsko – japonskej vojne, v čínskej občianskej vojne, vojne v Kórei, vojne v Indočíne alebo vojne vo Vietname.

Foto: GMM

Sobotnik.sk

Recent Posts

Novou riaditeľkou Múzea Betliar bude Rimavskosoboťanka Andrea Predajňová

Múzeum Betliar bude mať od 25. novembra 2024 novú zastupujúcu riaditeľku. Stane sa ňou Andrea…

18 hodín ago

LUČENEC: Chodec, ktorého zrazil 18-ročný vodič, zomrel. Polícia nepozná jeho totožnosť

Chodec, ktorého v lokalite Hladký Majer zrazil 18-ročný vodič, svojim zraneniam na mieste podľahol. Celý…

1 deň ago

Prvý sneh spôsobil veľké komplikácie na cestách, vodiči hlásia kolóny aj autá mimo cesty

Prvý sneh aktuálnej zimnej sezóny spôsobil na cestách Gemera-Malohontu a Novohradu komplikácie. Celý článok Prvý…

1 deň ago

Pri Lučenci auto zrazilo chodca, ošetrujú ho zdravotní záchranári

Štyria príslušníci HaZZ na jednom kuse techniky zasahujú pri nehode, ktorá sa stala neďaleko mesta…

2 dni ago

R. SOBOTA: Nový LIDL je modernejší, ale aj väčší ako pôvodná predajňa

RIMAVSKÁ SOBOTA – Od štvrtka 21. novembra 2024 môžu obyvatelia Rimavskej Soboty a celého regiónu…

2 dni ago

Pri nehode kamióna a osobného auta na hlavnom ťahu zahynul človek

Jeden človek zahynul pri dopravnej nehode, ktorá sa stala na hlavnom južnom ťahu I/16 medzi…

5 dní ago